70 procent społeczeństwa boi się podróżować samochodami autonomicznymi

Autonomiczne pojazdy to przyszłość motoryzacji. Dzięki nim ma zniknąć problem korków, a podróże mają być bardziej komfortowe i niezwykle bezpieczne. Przynajmniej taką wizję na najbliższą dekadę mają koncerny samochodowe.

Niestety, społeczeństwo jest zupełnie innego zdania. Najnowsze badania przeprowadzone przez American Automobile Association w Stanach Zjednoczonych, czyli w kraju, gdzie testy pojazdów autonomicznych na miejskich drogach od kilku lat są czymś powszechnym, mieszkańcy nie podzielają entuzjazmu producentów samochodów. Z badań wynika, że 7 na 10 ludzi obawia się o swoje bezpieczeństwo w trakcie podróży pojazdem autonomicznym, bo nie ufa tego typu technologiom, uważając je za zawodne.

Ten fakt nie dziwi, bo w końcu każdy z nas ma do czynienia z urządzeniami elektronicznymi, np. komputerami lub smartfonami, które potrafią się zawiesić lub wyłączyć. Nie trudno sobie więc wyobrazić sytuacji, gdy do podobnego zdarzenia dojdzie w pojeździe autonomicznym w trakcie jazdy z dużą prędkością. Swój efekt odniosły też informacje o często występujących groźnych wypadkach z udziałem takich pojazdów.

Reklama

Badania przeprowadzone przez American Automobile Association pokazują też bardzo ważną rzecz. W ciągu ostatnich 3 lat obawy ludzi związane z podróżowaniem pojazdami autonomicznymi dość mocno wzrosły. I nic nie wskazuje na to, by to miało się zmienić. W 2017 roku autonomicznych podróży obawiało się 63 procent ankietowanych, a w 2018 roku było to już 73 procent.

Ankieta została przeprowadzona przez telefon stacjonarny i komórkowy w dniach od 10 do 13 stycznia 2019 roku i obejmowała łącznie 1008 wywiadów z ludźmi dorosłymi w różnym wieku. Naukowcy chcieli jak najbardziej oddać nastroje społeczne u osób w najróżniejszym wieku i podejściu do najnowszych technologii. AAA uważa, że w przyszłości, gdy samochody autonomiczne zaczną pojawiać się w sprzedaży i będą dostępne jako taksówki, to ludzie będą częściej wchodzili z nimi w interakcję, a to sprawi, że zaczną się do nich przyzwyczajać i w końcu je zaakceptują oraz zaufają im w codziennym życiu.
Jeśli należycie do ludzi, którzy posiadają starsze samochody, nieposiadające asystentów jazdy, i obawiacie się technologii autonomicznych, bo wolicie polegać na swoich umiejętnościach, to przetestujcie nowe pojazdy z takimi systemami, zobaczycie, jak ułatwiają one życie. Tego samego zdania jest również American Automobile Association, która wykazała, że osoby mające styczność przynajmniej z jednym z takich systemów, są o 68 procent bardziej skłonne zaufać tym technologiom od ludzi, którzy z nich nie korzystają.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Waymo

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy