Drugie otwarcie lotniska w Radomiu. Dziś wieczorem pierwszy lot

Karol Kubak

Karol Kubak

Aktualizacja

Dziś o 10.00 uroczyście otwarto lotnisko w Radomiu. Wieczorem wyląduje pierwszy samolot z Paryża, a jutro z liniami lotniczymi LOT do stolicy Francji wylecą pierwsi pasażerowie.

Już dziś oficjalne otwarcie lotniska w Radomiu
Już dziś oficjalne otwarcie lotniska w RadomiuPolskie Porty LotniczeFacebook
  • Zupełnie niepotrzebne lotnisko w Radomiu. Tak myśli większość pasażerów i prawdopodobnie linii lotniczych, bo z powodu ich braku już raz zostało zamknięte. 
  • Teraz ma być inaczej, czy przewidywania się potwierdzą?

Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku już od dłuższego czasu pokazuje w mediach społecznościowych swoją gotowość do przyjęcia pierwszych pasażerów.

O jego gotowości mówiła również tydzień temu Anna Dermont, rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych: ― Trzydniowe testy pasażerskie, w których uczestniczyło ponad 1000 osób, w tym służby lotniskowe i państwowe potwierdziły, że lotnisko Warszawa-Radom jest w stu procentach gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów.

Uroczystość otwarcia lotniska

O godzinie 10 miało miejsce oficjalne otwarcie portu lotniczego Warszawa-Radom. Podczas uroczystości wszystkich zebranych przywitał prezes PLL Stanisław Wojtera. Swoje przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. Odczytano również listy od prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Mało kto wierzył, że inwestycja ta zostanie w ogóle dokończona. (...) To jest dla mnie dowód na to, że zdejmujemy klątwę. Zdejmujemy klątwę z Radomia, którą na to miasto po 1976 roku, po czerwcu rzucili komuniści
powiedział podczas oficjalnego otwarcia premier Mateusz Morawiecki

Podkreślił tym samym wartość imienia, które będzie nosiło lotnisko w Radomiu.

Dzisiaj port Warszawa-Okęcie jest już absolutnie przeładowany, a więc utworzenie tego portu ma ogromne znaczenie odciążenia portu Warszawa-Okęcie, a w przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma więc wielki sens infrastrukturalny, logistyczny, związany nie tylko z bieżącymi potrzebami, ale również z całą architekturą logistyczną na najbliższą przyszłość. ― dodał premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił w przemówieniu, że nowo otwarty port będzie w przyszłości portem wspomagającym, rezerwowym, który będzie żył własnym życiem, a "Radom to wspaniałe miejsce, ma szanse na dodatkowe inwestycje, przyciągnięcie dodatkowych przedsiębiorców, podniesienie poziomu wynagrodzeń"

Dokąd polecimy z Radomia?

Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, na razie jedyną regularną linią lotniczą, która będzie oferować swoje usługi w Radomiu, jest polski LOT. Z Radomia polecimy do Paryża, Rzymu, Perwezy, Tirany i Warny.

Oferty podróży z wylotem z nowego polskiego lotniska ma 9 biur podróży: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, ITAKA, Nekera, Rainbow, Rego-Bis, Sun&Fun Holidays oraz TUI. Pojawią się więc dodatkowe kierunki czarterowe: Antalya (Turcja), Burgas (Bułgaria), Dżerba (Turcja), Monastyr (Tunezja) i Warna (Bułgaria).

Czy Wizzair albo Ryanair będą latać z Radomia? Na razie nie wyrażają one zainteresowania.

Jednak jak podkreśliła rzeczniczka PLL: ― W przypadku kierunków czarterowych możemy spodziewać się większej elastyczności, ponieważ biura podróży dopasowują ofertę do zainteresowania rynku. Z pewnością w wakacyjnej ofercie pojawią się jeszcze najpopularniejsze kierunki wakacyjne w regionie Morza Śródziemnego, czyli Turcja, Grecja, czy Tunezja.

Nowoczesne lotnisko w Radomiu

Lotnisko w Radomiu nie miało łatwego startu. Jego historia sięga 2014 roku, kiedy to miasto, bez unijnego wsparcia wyłożyło na budowę 100 mln złotych. Przez krótki czas można było polecieć stamtąd do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Jednak bajka nie miała szczęśliwego zakończenia, bo zaledwie cztery lata później sąd ogłosił upadek lotniska.

Później lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze i zainwestowały około 800 mln złotych na budowę niemal od zera.

Terminal lotniczy ma 30 tysięcy metrów kwadratowych. Oprócz standardowych elementów związanych z odprawą pasażerów jest tu również strefa z restauracjami, kawiarniami, dlepami duty-free, pokojami opieki nad dziećmi i placami zabaw. Na początku przepustowość lotniska ma wynosić milion pasażerów rocznie, a docelowo 3 miliony osób.

Na lotnisku mogą wylądować najpopularniejsze samoloty jak np. Airbus A320Boeing 737 czy Boeing 787 Dreamliner. Z myślą o pasażerach uruchomiono także busy kursujące pomiędzy warszawskim Okęciem a lotniskiem Warszawa-Radom. Do 15 maja obowiązuje promocja, dzięki czemu przejazdy są bezpłatne.

Czy tym razem lotnisko w Radomiu odniesie sukces? Na razie jest nadzieja, ponieważ Polskie Porty Lotnicze są również właścicielem m.in. Lotniska Chopina w Warszawie.

Lotnisko Warszawa-Radom ma być więc lotniskiem komplementarnym do portu na Okęciu, którego przepustowość jest już na wyczerpaniu.

Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas