Pociągiem na lotnisko w Pyrzowicach od grudnia. Kończy się odbudowa linii

Trwa budowa, a precyzyjniej, odbudowa linii kolejowej łączącej Tarnowskie Góry z Zawierciem. Ma być gotowa na początku grudnia, żeby z nowym rozkładem jazdy pojawiły się tam pierwsze składy. To ważna informacja dla pasażerów, którzy chcą szybko dojechać na lotnisko w Pyrzowicach. Jednak na razie z Katowic czy Sosnowca połączenie będzie z przesiadką.

Stacja Pyrzowice. Pociągiem dojedziemy na lotnisko

Budowa linii kolejowej łączącej Tarnowskie Góry z Zawierciem trwa i zgodnie z zapowiedzią Polskich Linii Kolejowych, wszystkie prace mają być ukończone do grudnia. Cała inwestycja została wyceniona na 660 milionów złotych. 

Od 10 grudnia 2023 roku odbudowaną linią 182 mają pojechać pierwsze pociągi pasażerskie. To ważna informacja dla osób, które chcą skorzystać z połączenia, żeby dojechać koleją na lotnisko w Pyrzowicach.  

Reklama

Składy będą się zatrzymywać na stacji położonej około 500 metrów od terminalu lotniska

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zamknął właśnie przyjmowanie ofert w przetargu na obsługę nowopowstającej linii. Ofertę złożyły tylko Koleje Śląskie. Obsługa prowadzącej przez Pyrzowice „linii lotniskowej” w okresie najbliższych siedmiu lat została wyceniona na 135,6 milionów złotych.  

Według dokumentacji przetargowej przewoźnik może dopuścić do ruchu na tej trasie pociągi nie starsze niż 8 lat, czyli wyprodukowane po 2015 roku. Każdy z pociągów ma mieć co najmniej 150 miejsc siedzących oraz cztery miejsca na przewóz rowerów. Składy muszą też być wyposażone w udogodnienia dla niepełnosprawnych pasażerów oraz system zliczania i raportowania liczby pasażerów.

Nowe połączenia mają być szybkie i wygodne

W ramach inwestycji został odbudowany nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Pociągi towarowe mają jeździć z prędkością do 80 km/h, pasażerskie natomiast do 140 km/h.  

Z Zawiercia do stacji Pyrzowice mamy dojeżdżać w 23 minuty, a z Tarnowskich Gór w niecałe 20 minut. Podróżni chcący dojechać do stacji Pyrzowice z Katowic oraz Częstochowy będą musieli poświęcić na podróż około godziny.  W tym wypadku, przynajmniej na razie, konieczna będzie przesiadka w Zawierciu.  

Bezpośrednie składy z Katowic pojadą do Pyrzowic najwcześniej w 2024 roku po zakończeniu remontu linii kolejowej Chorzów Batory - Bytom - Nakło Śląskie.

Polecamy na Antyweb | TEMU ma już miliony użytkowników. Polacy pokochali tandetę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKP | pociągi | Śląsk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy