Skorupiaki pomogą w ulepszeniu autonomicznych pojazdów

Wygląda na to, że po raz kolejny zwracamy się do natury z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów z najnowszą technologią - tym razem badacze postanowili obserwować morskie skorupiaki.

A konkretniej ustonogi, czyli skorupiaki z gromady pancerzowców o stosunkowo prymitywnej budowie z bardzo słabo wykształconym pancerzem, ale za to posiadające oczy uznawane za jeden z najbardziej skomplikowanych narządów wzroku w królestwie zwierząt. Podczas gdy oko człowieka rozpoznaje tylko 3 podstawowe kolory, tak ustonogi rozpoznają 12, a na dodatek są w stanie widzieć kolory i obiekty nawet w najciemniejszym i najjaśniejszym środowisku.

To właśnie na tym elemencie skupiły się badania, które miały na celu ulepszenia kamer montowanych w autonomicznych samochodach. Bo choć prace nad tym typem pojazdów idą coraz lepiej i dosłownie co chwilę słyszymy o postępach, to wciąż pozostało jeszcze dużo do zrobienia, co dobitnie pokazują ostatnie wypadku z udziałem aut Tesla czy Uber, nawet jeśli zawinił przy nich czynnik ludzki.

Reklama

Naukowcy nieustannie szukają ulepszeń, a ich ostatnie odkrycia mają realne przełożenie na bezpieczeństwo - udało się tak poprawić sensory i kamery w testowych samochodach autonomicznych, że wykrywają nawet najmniejszy ruch dłoni pieszych i wykrywać ich, zanim jeszcze znajdą się w polu widzenia.

Teraz zaś badacze z Uniwersytet Illinois chcą pójść jeszcze dalej, ale wspomnianą niekonwencjonalną drogą i sprawdzić, czy ekstremalną wrażliwość na światło i ciemność wspomnianych skorupiaków można odtworzyć w przypadku autonomicznych pojazdów. Ich zdaniem, ostatnie wypadki miały miejsce dlatego, że kamery samochodu nie zanotowały konkretnych pojazdów, bo ich kolor zlewał się z otoczeniem.

Udało im się nawet opracować specjalną kamerę, która powinna rozwiązać ten problem w przyszłości, bo urządzenie ma mocno poprawioną rozpiętość tonalną, by lepiej imitować zdolności ustonogów. I jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rozpoznawanie obiektów przez autonomiczne pojazdy będzie dużo skuteczniejsze, niezależnie od panujących na drodze warunków.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot/Fot. Flickr/Silke Baron

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy