Reklama

Tesla pracuje nad pojazdem Loop. Będzie woził pasażerów na lotnisko w LA

Firmy Elona Muska przygotowują się do realizacji nowego przedsięwzięcia w Los Angeles. Tamtejsze władze chcą usprawnić transport po mieście za pomocą systemu Loop, czyli miejskiej wersji technologii Hyperloop.

Urząd Transportu Hrabstwa San Bernardino poinformował o akceptacji projektu, bardzo ciekawego i przełomowego dla firm szefa SpaceX. Chodzi o budowę podziemnego tunelu do systemu Loop. Jest to technologia transportu samochodów na specjalnych platformach i ludzi za pomocą pojazdów przypominających małe autobusy. Wartość przedsięwzięcia ma opiewać na 60 milionów dolarów i być lepszym rozwiązaniem od budowy sieci metra o wartości aż 1 miliarda dolarów.

Z ujawnionych informacji wynika, że powstaną dwa tunele w obu kierunkach o długości ok. 4500 metrów. Będą to najdłuższe tunele, jakie dotychczas zbuduje firma Muska. Plan zakłada ich budowę pomiędzy Rancho Cucamonga i międzynarodowym lotniskiem Ontario. Władze pragną stworzyć nowy, wydajny system transportowy dla klientów lotniska. Dziennie miałoby podróżować systemem Loop nawet 1200 osób, a rocznie do miliona.

Reklama

Realizacją przedsięwzięcia zamie się słynna firma The Boring Company, która już testuje jeden tunel w Los Angeles i kończy budowę dłuższego w Las Vegas. Chociaż pomysł przeniesienia transportu pod ziemię, na który Elon Musk wpadł kilka lat temu stojąc w korku, rodzi się w bólach, to jednak miliarder wierzy, że gdy powstanie pierwszy użytkowy system Loop, władze innych miast na świecie zrozumieją, że to przyszłość i zaczną w niego inwestować.

W tunelach Loop mają poruszać się nie tylko samochody na specjalnych platformach z prędkością dochodzącą do 230 km/h, ale również specjalne pojazdy Loop. Władzie hrabstwa San Bernardino wspominają o 12-16-osobowych elektrycznych busach, które będą poruszały się z prędkością 200 km/h. Na razie nic nie wiadomo na temat tego pojazdu, chociaż od kilku lat pojawiają się różne rendery.

Pewne jest, że jego budową od jakiegoś czasu zajmuje się Tesla na potrzeby systemu Loop w Las Vegas. Jako że tunel ma zostać oddany do użytku tam jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego, możemy oczekiwać, że niebawem Musk zaprezentuje ten tajemniczy pojazd w pełnej krasie.

Firma The Boring Company ma już zamówienie na budowę systemu Loop nie tylko od władz miasta Los Angeles i Las Vegas, ale również Chicago. We wszystkich przypadkach podziemne tunele połączą centrum miasta z międzynarodowymi portami lotniczymi i mają być najszybszą oraz najtańszą formą transportu dla mieszkańców. Musk pragnie, by cena przejazdu nie przekraczała 1 dolara.

Źródło: GeekWeek.pl/Mashable / Fot. Tesla

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy