Czy można mieć kaca po jedzeniu?
Nudności, bóle głowy, uczucie dyskomfortu - te nieprzyjemne dolegliwości można odczuwać nie tylko po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Eksperci przekonują, że kaca można mieć również po zbyt obfitej uczcie.
Jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczu, cukru, soli i ostrych przypraw może następnego dnia rano wywołać kaca. Jak wyjaśnia prof. David Levitsky z Cornell University, nadmierna ilość jedzenia, to dla organizmu szok. "Najprawdopodobniej nasze ciało nie było przygotowane na tak dużą ilość jedzenia. Trwa to trochę dłużej, zanim przewód pokarmowy przyspieszy i wytworzy niezbędne enzymy, aby je przetworzyć" - wyjaśnia.
Jennifer Stack z Culinary Institute of America sugeruje, że w przypadkach, kiedy zjedliśmy zbyt obfity i tłusty posiłek można sięgnąć po gumy do żucia lub ziołowe herbaty. Dobrym rozwiązaniem będzie również spacer.
- Guma do żucia stymuluje ślinę, która stymuluje kwas żołądkowy i pomaga przenieść zawartość żołądka do jelita cienkiego - chociaż zajmie to trochę czasu. Można też wypróbować herbatę ziołową lub po prostu wypić trochę wody. Można pomóc sobie idąc na spacer, co prawda nie spalimy kalorii, ale w porównaniu z leżeniem lub siedzeniem możemy spowodować, że przewód pokarmowy będzie nieco lepiej pracował - tłumaczy ekspert ds. żywienia.
Jeśli powodem naszej niestrawności i "spożywczego kaca" jest zbyt słone jedzenie, tu pomocna będzie duża ilość wody.
- Potrzebujemy dużej ilości wody, aby wydalić nadmiar sodu. Szklanka wody może pomóc rozcieńczyć kwas żołądkowy, co pozwoli nam uniknąć przykrej dolegliwości jaką jest refluks - wyjaśnia Stack.
Po wyjątkowo słonym posiłku, następnego dnia warto sięgać po produkty bogate w błonnik, takie jak warzywa, które wchłoną wodę i sprawią, że twoje "silniki trawienne" znowu będą działać płynnie, zaleca David Levitsky.
Oczywiście, najlepszą metodą, którą zaleci każdy ekspert, jest umiar.