Grzyby - ich też nie może zabraknąć na... wielkanocnym stole

Wiosenne grzyby wyrosły w tym roku wyjątkowo szybko. Dzięki temu jest szansa, aby smakosze na wielkanocnym stole mogli znaleźć interesujące, grzybowe smaki. Smardze, majówki wiosenne i szyszkówka świerkowa to gatunki, z których można upichcić wspaniałe przysmaki.

Na Wielkanoc świetnie sprawdzą się smardze, które można zebrać właśnie w okresie wiosennym
Na Wielkanoc świetnie sprawdzą się smardze, które można zebrać właśnie w okresie wiosennym123RF/PICSEL

Ten rok jest wyjątkowy. Po raz pierwszy tak szybko pokazały się grzyby wiosenne - powiedział znawca grzybów Wiesław Kamiński. Przyznał on, że grzyby na wielkanocnym stole, to wspaniały pomysł, który w tym roku bez problemu można zrealizować.

- Wczesną wiosną występują m.in. majówki wiosenne. Wiem, że w tej chwili można znaleźć te grzyby pod Szczecinem. Znajoma grzybiarka je zbiera - zdradza Kamiński.

Znawca grzybów wyznał, że najbardziej popularne grzyby wiosenne to smardze, które wyróżniają się smakiem. W Polsce nie można ich zbierać w lasach, ponieważ są pod ochroną. Nie trzeba się jednak martwić, ponieważ grzyby te ostatnio upodobały sobie prywatne ogródki...

- Dużo smardzów pojawia się także w ogródkach działkowych na wysypanej korze. Dziko rosnące smardze podlegają ochronie, ale gdy komuś smardze wyrosną w ogrodzie, to może je zjeść - mówi Kamiński i dodaje, że dla mieszkańców południowej Polski jest także inne rozwiązanie. Smardze bez problemu można zbierać, bowiem m.in. na Słowacji i w Czechach. Tam grzyby te nie podlegają ochronie.

Grzybiarz podaje także przepis na pyszne smardze. "Pyszne danie z grzybów na wiosnę, to smardze po ryczowsku. Robi się je z sosem śmietanowym, kurczakiem i makaronem. Będę się starał coś takiego zaserwować na Wielkanoc - wyznał ekspert.

W latach świerkowych także wiosną rośnie szyszkówka świerkowa.

- To nieduże grzybki. Je się same kapelusze. Doskonała jest zupa czy sos z tych grzybów - mówi Kamiński.

- Trzeba się jednak znać, ponieważ na tych samych szyszkach często rośnie niejadalna grzybówka szyszkolubna, która wygląda podobnie - dodaje.

Wiosenne grzyby to także m.in. ciemnobiałka wiosenna i krótkotrzonowa. "To bardzo smaczny grzyb" - ocenia specjalista i ostrzega przed zbieraniem piestrzenic kasztanowatych.

- To są grzyby trujące. Niektórzy mylą je ze smardzami. Nie radzę nikomu ryzykować - przestrzega.

- Ten rok jest wyjątkowy. Po raz pierwszy tak szybko pokazały się grzyby wiosenne. Myślę, że przed 1 maja powinny pokazać się nawet borowiki. Smardze wyrosły miesiąc przed terminem - mówi Kamiński i zachęca amatorów grzybiarstwa do zapoznania się z wiedzą dotyczącą grzybów.

-Wiosna jest dla odpowiedzialnych grzybiarzy, którzy mają jakąś wiedzę, a nie dla "niedzielnych" grzybiarzy, którzy raz na jakiś czas wybiorą się do lasu - podsumowuje ekspert.

Smardze można podać w najróżniejszy sposób
Smardze można podać w najróżniejszy sposóbmateriały prasowe
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas