Zasada treningu piramidalnego
Mówi ona, że włókna mięśniowe potrzebują do wzrostu intensywnego bodźca jakim jest wysiłek.
Mięśnie rozrastają się w wyniku skurczów, którym towarzyszy silny opór. Skurcze mięśni z dużym oporem (ćwiczenia ze znacznym obciążeniem) wpływają również na wzrost siły mięśniowej.
Według Joe Weidera najlepszym sposobem na wzrost masy i siły mięśni jest wykonywanie w każdej serii każdego ćwiczenia maksymalnie ośmiu powtórzeń z ciężarem, którego nie damy rady unieść/wycisnąć/przyciągnąć kolejny, dziewiąty raz.
Niestety takie postępowanie jest niemożliwe ze względu na duże ryzyko pojawienia się kontuzji.
W celu rozwiązania tego problemu Joe Weider opracował zasadę treningu piramidalnego, według której należy zaczynać każde ćwiczenie od 60 proc. ciężaru maksymalnego (czyli takiego, który zdołamy podnieść tylko raz) i wykonywać serię z piętnastoma powtórzeniami. W kolejnej serii obciążenie zwiększa się do poziomu, przy którym można wykonać od 10 do 12 powtórzeń. Ostatnią serię powinno się wykonywać z obciążeniem sięgającym 80 proc. ciężaru maksymalnego i wykonać od 5 do 6 powtórzeń.
Trening piramidalny zyskał sobie zwolenników na całym świecie, a zasada ta jest powszechnie stosowana do dzisiaj. Zwiększanie obciążenia przy kolejnej seriistało się na tyle modne, że wielu ćwiczących zapomniało, kto wymyślił ten sposób. A mimo, że zasada przeszła wiele modyfikacji przez innych trenerów, nadal pozostaje dziełem trenera mistrzów - Joe Weidera.