Nowe samoloty PLL LOT? Nawet 84 maszyny dla polskich linii

Polskie Linie Lotnicze LOT szukają nowych sposobów na pozyskanie samolotów dla swojej floty operującej na krótkich dystansach. Maszyny mają być ekologiczne i efektywne, a w grę wchodzi pozyskanie nawet 84 nowych samolotów znanego producenta.

Nowy Boeing we flocie PLL LOT.
Nowy Boeing we flocie PLL LOT.Fot. Jacek Bonczek.PLL LOTmateriały prasowe

PLL LOT chce kupić nowe samoloty

W ciągu ostatniego roku obserwowaliśmy rozwijanie skrzydeł przez polskie linie lotnicze LOT. Rodzimy przewoźnik regularnie informował o otwieraniu nowych tras, a w międzyczasie wzbogacał swoją flotę o różne maszyny. W 2024 roku do floty PLL LOT dołączyły m.in. nowe Boeingi, ale także nowe Embraery, które do Warszawy przyleciały z brazylijskiej fabryki tego producenta. To jednak nie koniec planów rozwoju, bo przewoźnik chce w najbliższych latach jeszcze bardziej rozbudować flotę maszyn, które transportują podróżnych po kraju i Europie.

Jak informuje Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury, już w pierwszym kwartale 2025 roku mamy dowiedzieć się więcej na temat nowych maszyn. Na razie nie wiadomo, na którego producenta zdecydują się rodzime linie lotnicze. W grę wchodzą maszyny np. Embraera i Airbusa. Brazylijski producent jest już obecny we flocie LOT, Airbus z Francji jeszcze nie.

Jesteśmy w kontakcie z partnerami, którzy składali oferty. Liczymy na to, że jak najszybciej doprowadzimy ten przetarg do finału.
Maciej Lasek (za businessinsider.pl)

Jakie samoloty chce LOT?

Mówi się, że polski przewoźnik chce pozyskać maszyny, które będą operować na trasach regionalnych, np. w Polsce i w niedużej odległości do europejskich lotnisk. Nowe maszyny mają być bardziej pojemne od mniejszych i używanych obecnie Embraerów, a także oferować lepszą wydajność pod względem kosztów operacyjnych. Co więcej, samoloty ma również cechować niższy poziom hałasu. Wszystko po to, aby działalność przewoźnika nie doskwierała mieszkańcom terenów wokół warszawskiego Okęcia.

Na ten moment chodzi o pozyskanie 47 nowych samolotów, a możliwe jest także poszerzenie o dodatkowych 37 maszyn, co łącznie tworzy opcję uzyskania aż 84 nowych samolotów. Obecnie PLL LOT korzysta z 86 maszyn. Mowa zatem o inwestycję, która w dłuższej perspektywie doprowadziłaby do dwukrotnego zwiększenia liczby posiadanych samolotów.

Rozwijanie skrzydeł trwa

Obecnie polski przewoźnik oferuje trasy krajowe, europejskie, jak i dłuższe, m.in. do Ameryki Północnej, Azji centralnej czy na daleki wschód - na przykład do Japonii i Korei Południowej. Szacuje się, że w 2025 roku PLL LOT obsłuży ponad 10 milionów pasażerów, co będzie stanowić nowy rekord w historii polskiego przewoźnika.

Obecnie głównym hubem LOT-u jest warszawskie Okęcie. Choć LOT oferuje kilka kierunków zagranicznych z innych lotnisk (np. Paryż z Radomia), to głównie siatka krajowych lotów opiera się na połączeniu lotnisk regionalnych z Warszawą, gdzie pasażerowie mogą przesiąść się na inny samolot i ruszyć np. za granicę.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas