8 eksperymentów na ISS. Co polski astronauta odkryje w kosmosie?
Sławosz Uznański to pierwszy polski astronauta, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jego pobyt na ISS wcale nie będzie usłany różami. W trakcie misji Ignis rodak przeprowadzi różne eksperymenty. Dla Polski lot Sławosza Uznańskiego w kosmos jest wielką szansą, która przyniesie różne korzyści.
Sławosz Uznański został wybrany w roli pierwszego Polaka, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, w 2023 r. Jego lot na ISS będzie częścią misji Ax-4, która jest wspólnym przedsięwzięciem m.in. firm Axiom Space i SpaceX oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Co polski astronauta będzie tam robił?
Kim jest polski astronauta Sławosz Uznański?
Zacznijmy od przybliżenia osoby, którą jest Sławosz Uznański. Polski astronauta urodził się 12 kwietnia 1984 r. i jest inżynierem oraz naukowcem. W 2011 r. dołączył do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie w Szwajcarii. Zajmował się tam m.in. badaniami związanymi z testami radiacyjnymi dla agencji ESA i jest odpowiedzialny za stworzenie jednego z ważnych elementów LHC (Wielkiego Zderzacza Hadronów).
Sławosz Uznański zdecydował się na wzięcie udziału w rekrutacji do Europejskiego Korpusu Astronautów, który funkcjonuje od 2021 r. W ten sposób znalazł się w elitarnym gronie 11 rezerwistów. Natomiast w 2023 r. stał się członkiem Europejskiego Korpusu Astronautów w roli astronauty projektowego ESA.
Kiedy Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną?
Sławosz Uznański poleci na ISS w przyszłym roku i jego lot jest częścią polskiej misji Ignis (która jest składową całej Ax-4). Dokładnego terminu startu na razie nie ma, ale wiemy, że nie nastąpi to szybciej niż w kwietniu 2025 r.
Wraz z polskim astronautą na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecą Shubhanshu Shukla z Indii i Tibor Kapu z Węgier. Obecnie cała trójka odbywa cykl szkoleń, który ma przygotować załogę do misji. Trójka wraz z pilotem Peggy Whitson poleci na ISS na pokładzie kapsuły Dragon firmy SpaceX, która zostanie wystrzelona rakietą Falcon 9.
Co Sławosz Uznański będzie robił na ISS?
Niektórym może się wydawać, że lot Sławosza Uznańskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną to fajna wycieczka. Poleci tam za darmo, spojrzy na Ziemię z pokładu ISS i jeszcze mu za to zapłacą… cóż, tak różowo nie będzie. W rzeczywistości czeka go tam wiele obowiązków, które wypełnią mu jego kilkunastodniową misję.
Sławosz Uznański w trakcie misji na pokładzie ISS przeprowadzi szereg eksperymentów, których zgłoszono naprawdę wiele. POLSA jakiś czas temu stwierdziła, że w ramach program rekrutacji otrzymała kilkadziesiąt propozycji. Niestety trzeba było dokonać wyboru, co wiąże się z wymaganiami czasowymi oraz dotyczącymi przestrzeni towarowej, którą może wykorzystać polski astronauta podczas lotu kapsułą Dragon.
Polski astronauta przeprowadzi następujące eksperymenty
Finalnie zdecydowano się na wybór kilku eksperymentów, które Sławosz Uznański przeprowadzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas misji Ignis. Europejska Agencja Kosmiczna podpisała stosowne kontrakty wcześniej w tym roku. Co wybrano?
MXene in LEO to pierwszy z eksperymentów, którym Sławosz Uznański zajmie się w trakcie pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "MXene Material and Wearable Device Experiments in Low-Earth Orbit Space Habitat" to projekt opracowany w Centrum Technologii Kosmicznych AGH w Krakowie, którego celem jest przetestowanie w przestrzeni kosmicznej tak zwanych MXenów. Są to nowoczesne materiały o potencjalnie bardzo wielu zastosowaniach. Co ciekawe, połączono je z biomateriałem w postaci celulozy bakteryjnej, co również może znaleźć zastosowanie w przyszłych misjach. Eksperyment ma wykazać stabilność takiego materiału na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Human Gut Microbiota to kolejny eksperyment, którego celem jest określenie zmian w mikrobiomie jelitowym podczas krótkich misji w kosmos. W ten sposób naukowcy chcą stworzyć nowe strategie żywieniowe dla astronautów, które pozwolą im lepiej funkcjonować na niskiej orbicie okołoziemskiej. Za projektem ukrywają się WAT, Instytut Optoelektroniki, Centrum Inżynierii Biomedycznej.
Immune Multiomics to kolejny projekt WAT, Instytutu Optoelektroniki, Centrum Inżynierii Biomedycznej, który ma pozwolić na lepsze zbadanie wpływu mikrograwitacji na układ odpornościowy człowieka. W tym do zdolności obrony przed infekcjami w takim środowisku.
Yeast Tardigradegene ma na celu sprawdzenie w warunkach mikrograwitacji zdolność przeżywania zmodyfikowanych drożdży. Będą one wzbogacone białkiem niesporczaków. W przyszłości będzie można w ten sposób tworzyć biofabryki, które mogą zostać wykorzystane podczas misji na Księżyc lub Marsa. Podmiotem odpowiedzianym jest tutaj Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Astromentalhealth to projekt Uniwersytetu Śląskiego, którego celem jest zbadanie wpływu izolacji na zdrowie psychiczne ludzi. Pod uwagę zostaną wzięte m.in. stan emocjonalny czy efektywność pracy w kosmosie. Docelowo ma to pozwolić na stworzenie udoskonalonych systemów wsparcia psychicznego dla astronautów.
Wireless Acoustics jest eksperymentem Svantek, który ma pozwolić na stworzenie lepszych systemów do monitorowania hałasów występujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Projekt zakłada możliwość opracowania bezprzewodowego monitoringu oraz zwiększenia komfortu astronautów.
Leopardiss, czyli rozwiązanie firmy KP Labs, które znamy już z satelity Intuition-1. Projekt zakłada wykorzystanie jednostki do przetwarzania zadań w połączeniu ze sztuczną inteligencją. W ten sposób obliczenia na danych mogą odbywać się szybciej, bo jeszcze w kosmosie. Tego typu technologie mają odegrać wielkie znaczenie podczas projektowania systemów autonomicznych dla przyszłych misji.
Space Volcanic Algae to eksperyment Extremo Technologies, który ma wykazać zdolność ekstremofilnych mikroglonów wulkanicznych do przetrwania oraz adaptacji w warunkach mikrograwitacji.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!