ESA podpisała kontrakty na polskie eksperymenty na ISS

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów związanych z polskimi eksperymentami, które zostaną przeprowadzone na ISS. Będzie to zadanie naszego astronauty. Sławosz Uznański będzie pierwszym Polakiem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którego misja zbliża się wielkimi krokami.

ESA podpisała kontrakty na polskie eksperymenty na ISS.
ESA podpisała kontrakty na polskie eksperymenty na ISS.123RF/PICSEL

Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest nim Sławosz Uznański, który obecnie odbywa szkolenie w placówce Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jednym z jego zadań będzie przeprowadzenie eksperymentów zgłoszonych przez polskie instytucje. ESA podpisała kontrakty na wybrane z nich.

ESA podpisała kontrakty na siedem polskich eksperymentów na ISS

Zgłoszenia na polskie eksperymenty, które Sławosz Uznański przeprowadzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, były przyjmowane od kilku miesięcy. Organizacją akcji zajęła się ESA we współpracy z POLSĄ oraz MRiT, których członkowie dokonali oceny zgłoszonych projektów pod różnymi kątami. Zainteresowanie było wielkie, ale trzeba było dokonać wyboru.

Wybrano siedem projektów, które Europejska Agencja Kosmiczna zakontraktowała. Są to:

  • IMMUNE MULTIOMICS - projekt ma na celu lepsze poznanie wpływu mikrograwitacji na układ odpornościowy człowieka.
  • ASTROMENTALHEALTH - eksperyment zgłoszony przez Uniwersytet Śląski, który ma ukazać wpływ izolacji na zdrowie psychiczne astronautów.
  • LEOPARDISS - projekt związany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w kosmosie.
  • HUMAN GUT MICROBIOTA - eksperyment dotyczący mikrobiomu astronautów w trakcie krótkich misji kosmicznych.
  • YEAST TARDIGRADEGENE - badanie, którego celem jest przebadanie drożdży w warunkach mikrograwitacji.
  • SPACE VOLCANIC ALGAE - eksperyment mający wykazać zdolności adaptacyjne mikroglonów wulkanicznych w warunkach kosmicznych.
  • WIRELESS ACOUSTICS - projekt związany z rozwojem systemu odpowiedzialnego za monitorowanie hałasów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Realizacja eksperymentów w warunkach mikrograwitacji zwiększy konkurencyjność polskich badań oraz przyspieszy komercjalizację polskich technologii kosmicznych. Każdy z zaplanowanych eksperymentów nie tylko przyczynia się do rozwoju globalnej wiedzy naukowej, ale także oferuje unikalną szansę na praktyczne zastosowanie wyników badań w przyszłych rozwiązaniach technologicznych na Ziemi.
skomentował prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna

Polski astronauta bez daty misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański nadal czeka na decyzję związaną z misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ostatnio zasugerował, że jego start planowany na jesień 2024 r. może odbyć się nieco później. Konkretnej daty lotu na razie nie ma.

Misja Polaka została ogłoszona latem zeszłego roku. Dla kraju jest to bardzo duża szansa na rozwój badań w sektorze kosmicznym, co niejednokrotnie podkreślała POLSA. Możliwość przeprowadzenia rodzimych eksperymentów na ISS otwiera dla Polski nowe możliwości w branży.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas