Co należy zabrać ze sobą w góry?

Jedziesz na wycieczkę w góry i zastanawiasz się, co wziąć? Wszystko zależy, w jakiej porze roku i w jakie góry się wybierasz. Jednak istnieje zestaw, który trzeba mieć odpowiednio dobrany.

góry
góry123RF/PICSEL
Nim wyjdzie się w góry trzeba odpowiednio się przygotować
Nim wyjdzie się w góry trzeba odpowiednio się przygotować123RF/PICSEL

Wypada się cieszyć, że coraz więcej osób decyduje się spędzać urlopy aktywnie. Rezygnują z bezmyślnego leżenia plackiem na plaży i ruszają w teren. Niestety czasem nie są przygotowani na to, co może ich spotkać na szlaku.

Chodząc i wspinając się od lat zauważyłem, że Polacy ze wszystkich nacji prawdopodobnie najmniej dbają o bezpieczeństwo i odpowiednie wyposarzenie. Byłem świadkiem wejścia w trampkach do Doliny Pięciu Stawów, kiedy szlak był oblodzony. Widziałem umalowaną i ubraną, jak na dyskotekę panią w klapkach w Tatrach Wysokich.

Dlatego też chciałem zwrócić uwagę na sprzęt, jaki wypada zabrać ze sobą w góry.

Dla mnie od zawsze podstawą były buty. Od kilku lat korzystam z butów jednej marki i jestem z nich bardzo zadowolony. Przetrwały długie wyprawy trekkingowe, krótkie wypady po oblodzonych trasach a nawet marsz przez pustynię. Z zakupem odpowiednich butów nie należy się spieszyć, lepiej odłożyć nieco więcej pieniędzy i kupić sobie sprawdzone obuwie.

Buty powinny być przede wszystkim nieprzemakalne, posiadać grubą, wzmacnianą podeszwę i mieć usztywnioną kostkę. Kolejną ważną kwestią jest rozchodzenie butów. Nie można pod żadnym pozorem iść w góry w nowych butach wyciągniętych wprost z opakowania. Wasze nogi to poczują już po kilku kilometrach. Zwłaszcza jeśli założycie do tego nieodpowiednie skarpetki.

Bez dobrych butów lepiej nie wychodzić w góry
Bez dobrych butów lepiej nie wychodzić w góry123RF/PICSEL

Kolejną rzeczą, na którą zwracam uwagę jest odpowiedni plecak. Zwłaszcza dla osoby, która jest po kontuzji kręgosłupa, a chce nadal czynnie uprawiać sport nie powinien żałować pieniędzy na plecak. Ja mam dwa - jeden na krótkie wyprawy w teren. Ten ma 30 litrów pojemności. I drugi, 55-litrowy.

Plecak musi być wygodny, mieć sztywną części przylegającą do pleców, a co najważniejsze nie może krępować ruchów. Nie można pominąć kwestii odpowiedniego spakowania plecaka. Musi być on na tyle dobrze spakowany, aby nie przeszkadzał w utrzymaniu równowagi. Musi też mieć zamki ze wszystkich stron, aby można było się dostać do każdego zakamarka bez konieczności wyciągania wszystkiego na zewnątrz.

Plecaki wojskowe są jednymi z najlepiej opracowanych. Na wyprawy trekkingowe nadają się świetnie
Plecaki wojskowe są jednymi z najlepiej opracowanych. Na wyprawy trekkingowe nadają się świetnieINTERIA.PL/materiały prasowe

Kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna to czasem kwestia życia lub śmierci. Kiedyś znajomy ratownik górski opowiadał mi o parze, która wybrała się w góry bez odpowiedniego sprzętu. W chwili nagłego załamania pogody nie mieli nic nieprzemakalnego na sobie. Przez kilka godzin starali się ukryć przed marznącym deszczem. Skończyło się hipotermią i akcją ratunkową TOPR-u.

Kurtkę nieprzemakalną trzeba ze sobą mieć zawsze, kiedy wychodzi się w góry.

Jeśli chodzi o resztę stroju, to spodnie mają zapewniać swobodę ruchów, dowolny rozkrok (to po prostu się przydaje). Najlepsze są takie, które mają dopinane nogawki - możesz z nich zrobić krótkie spodenki, gdy jest gorąco i na odwrót - długie, jeśli jest chłodno, bez przebierania się.

To tyle. Miłego zdobywania szczytów!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas