Reklama

Lenistwo szkodzi tak samo, jak palenie!

Próżnowanie i brak fizycznego ruchu jest tak samo szkodliwe dla zdrowia, jak palenie - oceniają naukowcy. Według lekarzy "fizyczne nieróbstwo" może powodować w świecie jeden zgon na dziesięć, głównie z powodu schorzeń serca i cukrzycy.

Z badań wynika, że około 1/3 dorosłych w świecie oraz 4/5 młodocianych jest tak mało aktywna fizycznie, że wystawia się na wzmożone ryzyko poważnego schorzenia.

Jednym z najmniej aktywnych fizycznie krajów jest Wielka Brytania, gdzie współczynnik niewystarczająco aktywnej fizycznie dorosłej ludności wynosi 63 procent.

Lekarze proponują m. in. oznakowanie budynków publicznych tak, by zachęcić ludzi do używania klatki schodowej zamiast windy, troskę o zielone tereny w miastach, inwestycje w ścieżki rowerowe, aby skłonić ludzi do pedałowania i lepsze oświetlenie ulic, by chodziło się nimi bezpiecznie.

Reklama

"Gdyby niektóre ćwiczenia fizyczne takie, jak szybki, półgodzinny spacer pięć dni w tygodniu można było zabutelkować, lub udostępnić w formie pigułki, to z pewnością byłby cudownym lekiem na wiele schorzeń, również śmiertelnych" - oceniają brytyjscy naukowcy.

Z Londynu Andrzej Świdlicki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy