Rowerowe koło stworzone na nowo! Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar kół roweru wpływa na możliwości i dynamikę sprzętu, a także komfort jazdy rowerzysty. Wybór powinieneś uzależnić nie tylko od swojego wzrostu i długości nóg, ale również od typu modelu i stylu jazdy, który preferujesz. 26", 29", a może lepsze będą łączące ich zalety koła 27,5"?

Rozmiar kół rowerowych określa się, podając długość jego średnicy w calach, ewentualnie obwód w milimetrach. Co ważne, podana liczba jest miarą opony przeznaczonej do tego typu koła, a nie jego obręczy. Podstawowe modele mają wymiary 16", 20", 24", 26" i 28". Ostatnio coraz większą popularność zyskują także produkty 29" oraz rynkowa nowość o średnicy 27,5".

Rewolucja w rowerach mtb


Podczas odbywających się w 2012 roku zawodów Pucharu Świata środowisko rowerowe zelektryzował fakt pojawienia się zawodnika jadącego na rowerze z kołami 27,5". Zaskoczenie było tym większe, że sportowiec ten wygrał wyścigi. Początkowo modele 27,5" byłe dostępne tylko dla profesjonalistów. Dziś każdy fan mtb może nabyć rower w tym rozmiarze.

Złoty środek?


Rowerzyści jeżdżący na rowerach górskich dotychczas wybierali pomiędzy kołami w rozmiarach 26 i 29 cali. Główną zaletą mniejszego z nich jest lekkość, zwrotność i dynamika, która umożliwia szybsze nabieranie prędkości. Wady natomiast stanowią mniejsza stabilność i większy opór toczenia. Mniejszy rozmiar koła to także trudniejsze pokonywanie przeszkód w terenie. Rower z kołami w rozmiarze 29 cali gwarantuje lepszą stabilność i komfort jazdy. Jest za to z kolei mniej dynamiczny, zwrotny i trudniejszy w manewrowaniu.

Producenci dostrzegając zalety obydwu rozmiarów kół postanowili opracować kompromis - 27,5" łączy najlepsze strony produktów 26- i 29-calowych. Ma porównywalną do mniejszego koła zwrotność, dynamikę i skrętność. Dzięki większej powierzchni styku z podłożem zapewnia zaś rowerzyście lepszą stabilność, przyczepność na zakrętach i skuteczniejsze hamowanie. Jazda w terenie jest więc niemal tak komfortowa, jak ta, którą charakteryzują się rowery z kołami 29".

Reklama

Pośredni rozmiar to także możliwość łatwiejszego pokonywania przeszkód niż koło 26" oraz mniejszy opór toczenia niż 29". Złoty środek widać dobrze w wadze koła - 27,5" są zaledwie 5% cięższe od kół 26" i aż 11% lżejsze, niż koła 29".

Uniwersalny wybór


Rower mtb z kołem 29-calowym jest zazwyczaj wybierany przez mężczyzn, zwłaszcza tych wysokich. Kobiety z kolei wolą lżejsze i niższe modele, decydują się więc raczej na ten z kołem 26-calowym. Nowy model 27,5" jest pośrednim, a więc uniwersalnym wyborem. Doskonale sprawdzi się zarówno u pań, jak i u panów. Jego rozmiar szczególnie przypasować powinien wyższym kobietom i średniego wzrostu mężczyznom.

Eksperci przewidują, że koło 27,5" zdominuje model 26". Przypadkowym efektem, który przyniesie ta wymiana jest przekonanie rodziców do kupowania dorastającym dzieciom modelu dopasowanego w pełni do ich wzrostu. Bardzo często dzieci i nastolatki dostają model roweru na wyrost - 26" zamiast odpowiedniego do wysokości 8-12-latka modelu o rozmiarze 24".

W rezultacie dzieciaki często jeżdżą na za dużych rowerach, co przekłada się na niski komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przy coraz mniejszej dostępności modeli z 26-calowymi kołami, istnieje duża szansa, że rodzice przekonają się do kupowania modeli 24-calowych.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: MTB | rower
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama