Co ma piłka do depresji?
Okazuje się, że bardzo dużo... Uprawianie sportu może być bowiem bardzo skutecznym sposobem przeciwdziałania różnorodnym zaburzeniom psychicznym.

Młodzi mężczyźni cierpiący na depresję czy miewający myśli samobójcze, rzadko szukają profesjonalnej pomocy psychologicznej. Pilotażowy program "Back of the Net" ("Z powrotem w siatce"), wykorzystujący połączenie piłki nożnej i metody poznawczo-behawioralnej, udowodnił, że wszelka aktywność fizyczna jest skutecznym, łatwo dostępny i tani środkiem walki z obniżonym nastrojem, a także poważniejszymi problemami psychicznymi.
Podzielenie na trzy drużynyZespół pod kierownictwem Dr Siobhain McArdle z Dublin City University przebadał 104 mężczyzn. Każdy z ochotników musiał prowadzić siedzący tryb życia i znajdować się w przedziale wiekowym: 18 - 40 lat. Naukowcy podzielili badanych na trzy grupy: 1) kontrolną, 2) ćwiczącą indywidualnie i 3) grającą w piłkę nożną i przechodzącą terapię poznawczo-behawioralną.Jak na boisku, tak w życiuProgram "Back of the Net" opiera się na wykorzystywaniu sposobu myślenia uruchamianego na piłkarskim boisku w życiu codziennym. Naukowcy byli przekonani, że zachowania wykształcone podczas gry w piłkę nożną: komunikacyjne, dotyczące rozwiązywania problemów czy ustalania celów, ulegają transferowi z kontekstu sportowego na sytuacje z życia codziennego. I tym sposobem pomagają młodym mężczyznom walczyć z depresją.
Sportowy sukcesWszystkich mężczyzn biorących udział w eksperymencie badano przed, w trakcie i tuż po jego zakończeniu. Istotne były także badania kontrolne przeprowadzone po upływie 2 miesięcy od jego zakończenia. To właśnie one pokazały, że wszelka aktywność fizyczna, także opierająca się na grze zespołowej w piłkę nożną, skutecznie likwidowały objawy depresji u młodych mężczyzn.