Jak dbać o kondycję mózgu? 3 proste rady

Zadbaj także o swój mózg! /materiały prasowe
Reklama

Każdego dnia - w pracy i domu, narażony jesteś na działanie stresu. Niestety nie jesteś w stanie uniknąć stresujących sytuacji - są one częścią twojego życia.

Sytuację pogarsza fakt, że stres odbiera ci zdrowie, a wraz z nim kilka lat życia. Codzienne doświadczanie stresu niszczy też twój mózg! Mózg osłabiony codziennym stresem po prostu gorzej działa - ma gorszą pamięć i częściej rozwija się w nim depresja. Palenie papierosów, przejadanie się czy wieczorne sięganie po drinka to częste sposoby, aby odwrócić uwagę od stresu.

Nie jest to właściwa droga ponieważ nie pomaga tobie skutecznie radzić sobie ze stresem, jaki czeka ciebie w przyszłości. Poza tym jeszcze bardziej niszczy twoje zdrowie i obniża kondycję twojego mózgu.

Reklama

Skoro nie jesteś w stanie uniknąć stresujących sytuacji, powinieneś już teraz dowiedzieć się, co możesz zrobić dla siebie, aby twoje ciało i mózg były w dobrej kondycji przez długie lata.

Skorzystaj z 3 praktycznych sposobów!

1. Wybierz odpowiednią dla siebie aktywność fizyczną

Uprawianie sportu jest ważne dla zdrowia twojego ciała i mózgu. Sport niweluje negatywne działanie kortyzolu, który niszczy twoje zdrowie i uaktywnia wydzielanie się endorfin poprawiających twój nastrój.  Pamiętaj, nieodpowiednio dobrana dyscyplina sportu może stać się dla ciebie źródłem dodatkowego stresu.

A nie o to tutaj przecież chodzi! Forma aktywności fizycznej powinna realistycznie odnosić się do czasu i wydatków, jakie możesz na to poświęcić. Powinna także być dopasowana do twojego temperamentu - jeśli lubisz rywalizację lub sytuację, w której ktoś na tobie polega, wybierz gry zespołowe. Jeśli wolisz kiedy wszystko zależy od ciebie, uprawiaj sport indywidualnie - mówi Alicja Czyrska z Cogni Coalition Fundacji na Rzecz Zdrowego Mózgu.

2. Minimum raz w tygodniu wejdź w stan głębokiego relaksu

Osiągnięcie stanu głębokiego relaksu oznacza zmianę trybu pracy mózgu z fal beta na alfa lub nawet theta. W takich warunkach twój mózg i cały organizm regeneruje się w przyspieszony sposób.

Dodatkowo zmniejsza się napięcie twoich mięśni, spowalnia się tętno i obniża się poziom mleczanów we krwi, które mają udział w reakcji stresowej. W tym celu możesz skorzystać z relaksującego masażu, medytacji, tlenoterapii albo z floatingu.

 3. Zadbaj o niezakłócony sen

Regularny sen to podstawa zachowania dobrej kondycji mózgu. Zapewnij go sobie każdej nocy. Nie jedz niczego ciężkostrawnego. Ogranicz też w ogóle ilość jedzenia i picia - przede wszystkim nie pij kawy i herbaty! Dzięki temu twój układ trawienny odpocznie, a twój organizm - a w szczególności mózg - zregeneruje swoje siły.

Pamiętaj o tym, aby kłaść się spać tylko wtedy, gdy czujesz się senny. W twojej sypialni powinien panować chłód, najlepiej 18 stopni C, ciemność oraz cisza, abyś się nie wybudzał. Jeśli w ciągu dnia czujesz się senny, to zamiast pić kolejną filiżankę kawy, zdrzemnij się - jeśli oczywiście możesz sobie na to pozwolić (nie jesteś w pracy!). Twoja drzemka nie powinna trwać dłużej niż 15 minut!

Opracowanie: Fundacja na rzecz Zdrowego Mózgu CogniCoalition

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mózg | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama