Nowy środek na chore gardło

Badając dziesiątki tysięcy cząsteczek, naukowcy z University of Missouri oraz University of Michigan (USA) odkryli nową klasę związków, które mogą pomóc zwalczać paciorkowcowe infekcje gardła - i nie tylko gardła - informuje pismo "PNAS".

Powodowane przez paciorkowce (Streptococcus) choroby dotyczą co roku około 700 milionów osób, a zakażenia takie bywają śmiertelne - jak w przypadku twórcy "Muppetów", Jima Hensona, który zmarł w roku 1990 w wieku 50 lat.

Odporne na antybiotyki

Nowe leki mogłyby wspomagać obecnie stosowane antybiotyki, takie jak penicylina - pozwalając leczyć skuteczniej przy mniejszym ryzyku powstania oporności.

Antybiotyki zakłócają krytyczne dla życia bakterii procesy biologiczne, zabijając te mikroorganizmy lub hamując ich rozwój i namnażanie. Jednak silniejsze szczepy uodparniają się i mogą prosperować mimo podawania antybiotyku.

Znaczące zagrożenie

Odporne na antybiotyki szczepy stały się znaczącym zagrożeniem - w szpitalach już około 70 proc. szczepów jest odpornych co najmniej na jeden typowy lek.

Jak zaznacza profesor Hongmin Sun, pierwsza autorka pracy, nowe związki nie zabijają bakterii, natomiast wpływając na ich zachowanie sprawiają, że są mniej groźne. Hamują bowiem aktywność genu odpowiedzialnego za wytwarzanie enzymu streptokinazy, który potrafi rozkładać tkanki.

Reklama

PAP - Nauka w Polsce

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bakterie | leki | antybiotyki | badania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy