Praworęczni, leworęczni: Czym się różnią?

Dawniej uważano, że osoby leworęczne są gorze. Dziś wiadomo już, że tak nie jest. Skąd ta zmiana nastawienia?

Ani osoby praworęczne, ani osoby leworęczne nie są gorsze
Ani osoby praworęczne, ani osoby leworęczne nie są gorsze© Panthermedia

W mózgach ludzi prawo- i leworęcznych emocje mogą być nieco inaczej przetwarzane. Motywację można zdefiniować jako podążanie lub unikanie w odpowiedzi na bodźce fizyczne lub środowiskowe (motywacja to podstawowe pojęcie z zakresu ludzkich emocji).

Schemat odwrócony

Naukowcy z New School for Social Research w Nowym Jorku postanowili zbadać, jak motywacja funkcjonuje w mózgu. Przez całe lata naukowcy byli przekonani, że motywacja polegająca na podążaniu do czegoś, jest osadzona głównie w lewej półkuli mózgu, a motywacja polegająca chęci uniknięcia czegoś, przetwarzana jest w prawej półkuli. Geoffrey Brookshire i Daniel Casasanto formułują odmienne wnioski na łamach pisma "PLOS ONE". Ich zdaniem ten schemat obowiązuje dla osób praworęcznych, natomiast ulega odwróceniu u leworęcznych.

Co nas do tego składnia?

W badaniach wykorzystano elektroencefalograf (EEG), w celu porównania u badanych aktywność prawej i lewej półkuli podczas prowadzonych testów. Badani wypełniali ankiety, które mierzyły poziom ich motywacji polegającej na podążaniu do celu. Jest ona jednym z kluczowych aspektów naszych osobowości. U praworęcznych ta motywacja przejawiała się w większej aktywności w lewej półkuli, co było zgodne z poprzednimi badaniami. Jednak u leworęcznych wzorzec był przeciwny: większa aktywność występowała w prawej półkuli mózgu.

- Przewidywaliśmy takie zjawisko odwrócenia, ponieważ obserwowaliśmy, że ludzie skłaniają się do używania różnych rąk, kiedy mają za zadanie coś zdobyć lub czegoś uniknąć - wyjaśnia Casasanto. Działania związane z osiąganiem czegoś często wykonywane są przez rękę dominującą. Odwrotnie jest z działaniami, mającymi za cel unikanie. Zdaniem naukowców, ich badania mogą w przyszłości pomóc w lepszej terapii depresji i zaburzeń lękowych u ludzi leworęcznych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas