Reklama

Praworęczni, leworęczni: Czym się różnią?

Dawniej uważano, że osoby leworęczne są gorze. Dziś wiadomo już, że tak nie jest. Skąd ta zmiana nastawienia?

W mózgach ludzi prawo- i leworęcznych emocje mogą być nieco inaczej przetwarzane. Motywację można zdefiniować jako podążanie lub unikanie w odpowiedzi na bodźce fizyczne lub środowiskowe (motywacja to podstawowe pojęcie z zakresu ludzkich emocji).

Schemat odwrócony

Naukowcy z New School for Social Research w Nowym Jorku postanowili zbadać, jak motywacja funkcjonuje w mózgu. Przez całe lata naukowcy byli przekonani, że motywacja polegająca na podążaniu do czegoś, jest osadzona głównie w lewej półkuli mózgu, a motywacja polegająca chęci uniknięcia czegoś, przetwarzana jest w prawej półkuli. Geoffrey Brookshire i Daniel Casasanto formułują odmienne wnioski na łamach pisma "PLOS ONE". Ich zdaniem ten schemat obowiązuje dla osób praworęcznych, natomiast ulega odwróceniu u leworęcznych.

Reklama

Co nas do tego składnia?

W badaniach wykorzystano elektroencefalograf (EEG), w celu porównania u badanych aktywność prawej i lewej półkuli podczas prowadzonych testów. Badani wypełniali ankiety, które mierzyły poziom ich motywacji polegającej na podążaniu do celu. Jest ona jednym z kluczowych aspektów naszych osobowości. U praworęcznych ta motywacja przejawiała się w większej aktywności w lewej półkuli, co było zgodne z poprzednimi badaniami. Jednak u leworęcznych wzorzec był przeciwny: większa aktywność występowała w prawej półkuli mózgu.

- Przewidywaliśmy takie zjawisko odwrócenia, ponieważ obserwowaliśmy, że ludzie skłaniają się do używania różnych rąk, kiedy mają za zadanie coś zdobyć lub czegoś uniknąć - wyjaśnia Casasanto. Działania związane z osiąganiem czegoś często wykonywane są przez rękę dominującą. Odwrotnie jest z działaniami, mającymi za cel unikanie. Zdaniem naukowców, ich badania mogą w przyszłości pomóc w lepszej terapii depresji i zaburzeń lękowych u ludzi leworęcznych.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama