​Sen o COVID-19. Pandemia motywem przewodnim koszmarów 2020

Według badaczy większość koszmarów, jakie miewamy ostatnio, traktuje o pandemii /123RF/PICSEL
Reklama

Dla wielu pandemia koronawirusa to istny koszmar. Dosłownie. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy z Helsinek ukazały smutną prawdę na temat tego, jak kryzys COVID-19 odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. Okazało się bowiem, że większość koszmarów, jakich doświadczamy w tym roku, to wynik lęków związanych z pandemią.

Zespół fińskich naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach opublikował na łamach czasopisma "Frontiers in Psychology" pracę, w które przedstawiono wyniki badań na temat koszmarów dręczących ludzi od marca 2020. 

W ramach projektu zebrano dane na temat jakości snu i stresu od ponad 4 tys. osób. Dodatkowo przeprowadzono 800 szczegółowych wywiadów z ochotnikami, których zapytano o to, co śniło im się przez ostatnie kilka miesięcy. 

Po spisaniu relacji badanych, naukowcy przeanalizowali stenogramy za pomocą algorytmu AI pod kątem słów kluczowych. Starano się znaleźć wzorce i główne motywy przewodnie. Według tych obliczeń aż 55 proc. snów, jakich doświadczyli badani, było koszmarami na temat kryzysu związanego z pandemią. 

Reklama

W snach tych dominował temat społecznego dystansowania się, zamknięcia, obawy o zdrowie bliskich, poczucie winy z powodu przypadkowego uścisku albo podania komuś dłoni, surowe kary za przypadkowe znalezienie się na imprezie pełnej ludzi, obrazy szpitala, noszenie masek, chaos wywołany kryzysem czy nawet koniec świata. 

Badacze nie mają wątpliwości, że koszmary te są manifestacją ogólnospołecznych obaw, podsycanych dodatkowo przez doniesienia o wirusie i to, że ludzie dzielą się nimi między sobą, opowiadając o nich każdego dnia.

- Rezultaty badań pozwoliły nam na ujrzenie tego, jak sny odzwierciedlają nastroje społeczne w ekstremalnych sytuacjach - mówi szefowa zespołu badawczego, Anu-Katriina Personen. - Intrygujące jest to, jak te obrazy są do siebie podobne, jak dziesiątki czy setki osób śni praktycznie o tym samym.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy