Uratuj swoją skórę po słonecznym poparzeniu

Jak każdego lata oparzenia słoneczne są bardzo powszechnym zjawiskiem. Są one bardzo prawdopodobne zwłaszcza kiedy spędza się 8-10 godzin na zewnątrz. Jak się przed tym ustrzec?

Zdrowie
Zdrowie123RF/PICSEL
Nie można spędzać zbyt wiele czasu w pełnym słońcu123RF/PICSEL

Oparzenia słoneczne są dwóch rodzajów: pierwszego i drugiego stopnia. Najczęściej ludzie mają oparzenia pierwszego stopnia. Wówczas skóra jest czerwona i odczuwa się nieprzyjemne pieczenie i swędzenie.

Bardziej skomplikowane są oparzenia słoneczne drugiego stopnia. Towarzyszą im pęcherzyki wypełnione płynem i ból. Na początku nie widać skutków oparzenia słonecznego, może się wydawać, że jedynie lekko się opaliliśmy. Dopiero po kilku godzinach nieznośne pieczenie daje znać, że jednak oparzenie jest poważniejsze.

Aby ustrzec się oparzenia lepiej nie przebywać zbyt długo w pełnym słońcu i pamiętać, że w cieniu też możemy się opalić.

Jednak, co zrobić w chwili, kiedy już doznało się oparzenia?

1.     

Należy bezwzględnie ochłodzić uszkodzoną skórę. Powinno się spędzić minimum 10-15 minut stojąc pod zimnym prysznicem. Może to zapobiec obrzękowi i pękaniu oparzonej skóry.

2.     

Jeśli ból jest zbyt silny nie musisz się obawiać wziąć leki. Nie pogorszą na pewno stanu skóry. Najlepsza będzie aspiryna z ibuprofenem, która hamuje tworzenie się toksycznych substancji i obrzęku.

3.      

Aby zmniejszyć stan zapalny, ból i przyspieszyć gojenie powinno się kupić specjalistyczne kremy. Przeznaczone właśnie dla takich celów. Nie powinno się używać rzeczy, które znajdują się w każdym domu. Nie wystarczy posmarować skórę masłem, śmietaną, alkoholem, czy maściami, które nie wspomagają gojenia. W innym przypadku, w razie oparzenia drugiego stopnia, może wdać się zakażenie.

4.      

Pij dużo płynów. Nie możesz o tym zapomnieć. Powinieneś pić dużo chłodnych płynów: napojów owocowych, lub mrożonej herbaty.

5.     

Jeśli pojawiły się pęcherze skórne, nie należy ich przebijać i próbować leczyć samemu. Mamy świadomość, że prędzej same zejdą niż uda się dostać do lekarza, to jednak warto spróbować. Po źle leczonych oparzeniach słonecznych mogą pozostać blizny.

Należy też pamiętać, że lekarze ostrzegają, iż oparzenia skórne mogą się goić nawet kilka miesięcy. W tym czasie jest bardzo wrażliwa i podatna na ponowne uszkodzenia. Wówczas lepiej unikać słońca.

Najlepiej jednak starać się, aby nie doprowadzić się do stanu, w którym będzie potrzebna interwencja lekarka.

Pamiętajcie o kremie z filtrem123RF/PICSEL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas