Apple przeczyta tekst Twoim głosem. Wystarczy kliknięcie

Choć na pierwszy rzut oka nowe funkcje zaprezentowane przez Apple mogą się wydawać przerażające, ich przeznaczenie natychmiast rozwieje nasze wątpliwości. Apple regularnie wprowadza na swoje urządzenia funkcjonalności ułatwiające dostęp do technologii. I takie też będą nowe funkcje — mają przede wszystkim pomagać.

Już wkrótce urządzenia Apple zyskają nowe, bardzo przydatne funkcjonalności
Już wkrótce urządzenia Apple zyskają nowe, bardzo przydatne funkcjonalności©halfpoint/123RF.COM123RF/PICSEL

Nie tak dawno pisaliśmy o możliwości wygenerowania digitalowej kopii własnego głosu poprzez wykonanie serii nagrań, na jakich odczytujemy losowe zdania. Jest to bardzo łatwe do zrobienia, jednak aby skorzystać z technologii, należy założyć konto, poczekać na dostęp, a aby pobrać ukończony głos, jesteśmy zmuszeni zapłacić. A co jeśli już wkrótce możliwość stworzenia cyfrowej wersji głosu będzie na wyciągnięcie ręki, w naszych smartfonach?

Powód jest ten sam — przede wszystkim chodzi o pomoc osobom z niepełnosprawnościami. W tym wypadku chodzi o łatwiejsze i bardziej komfortowe korzystanie ze smartfona.

W Apple zawsze wierzyliśmy, że najlepsza technologia to ta stworzona dla wszystkich. Dziś z radością dzielimy się niesamowitymi nowymi funkcjami, które opierają się na naszej długiej historii udostępniania technologii, dzięki czemu każdy ma możliwość tworzenia, komunikowania się i robienia tego, co kocha
mówi dyrektor generalny firmy, Tim Cook.

Wśród przedstawionych nowości mamy wspomnianą już możliwość stworzenia cyfrowej kopii własnego głosu, czyli Personal Voice. Aby skorzystać z tej opcji, mamy potrzebować zaledwie 15 minut, a iPhone będzie potrafił przemówić naszym głosem. Z funkcji mają skorzystać przede wszystkim osoby narażone utratą głosu. Opcja ta współdziała z Live Speech — oznacza to mniej więcej tyle, że będziemy mogli wpisać to, co chcemy powiedzieć, a urządzenie odczyta wypowiedź "naszym głosem".

Użytkownicy skorzystają też z funkcji Point and Speak w Lupie — opcja ta skierowana jest do osób z wadami wzroku. Dzięki niej będą one mogły łatwiej obsługiwać obiekty fizyczne z etykietami tekstowymi. Wystarczy skierować aparat na wybrany przez nas fragment etykiety, a iPhone odczyta na głos interesującą nas treść.

Na liście nowości znalazła się też funkcja Assistive Access, która ma na celu wsparcie użytkowników z zaburzeniami poznawczymi. W jej ramach popularne apki takie jak Aparat, Wiadomości, FaceTime i nie tylko, zostaną uproszczone — ich interfejs będzie bardziej wyraźny, a przyciski będą miały wysoki kontrast itp.

Nie podano jeszcze, kiedy wspomniane funkcje znajdą się na naszych smartfonach. Możliwym jest jednak, że skorzystamy z nich już w okolicach września, wraz z wydaniem nowej odsłony systemu operacyjnego, czyli iOS-a 17.

Odstraszanie ptaków to subtelna sztuka. Praca ochrony na lotnisku OrlyAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas