Duolingo czy Busuu. Jaka aplikacja do nauki języka jest najlepsza?

Aplikacje do nauki języków są jednymi z najpopularniejszych narzędzi do uczenia się angielskiego, niemieckiego, francuskiego i innych języków obcych. Często są dostępne całkowicie za darmo. Ponadto u wielu ludzi sprawdzają się lepiej niż tradycyjne kursy w grupach lub nauka w systemie szkolnym. Bardzo popularne są takie apki do uczenia się języków jak Duolingo, Quizlet czy Busuu. Oferują one nie tylko naukę słówek, ale też poprawę wymowy czy możliwość rozmowy z native speakerami.

Angielski? Niemiecki? Hiszpański? Niektóre apki do nauki języka są za darmo, za dostęp do innych trzeba płacić.
Angielski? Niemiecki? Hiszpański? Niektóre apki do nauki języka są za darmo, za dostęp do innych trzeba płacić.123RF/PICSEL

Czy można nauczyć się języka z aplikacji?

Zdecydowanie tak. Potwierdza to m.in. bardzo duża popularność niektórych aplikacji do nauki języków.

Samo Duolingo zostało już pobrane z Google Play ponad 100 milionów razy. Z kolei Busuu znalazło się już na ponad 10 milionach urządzeń. Takie aplikacje jak eTutor również dobrze sprawdzają się do nauki słówek w angielskim i niemieckim.

Na sukces tych aplikacji składa się kilka czynników. Przede wszystkim możliwość nauki z domu, o dowolnej porze i na podstawie tematów, które mogą być przydatne danej osobie.

Część z apek do uczenia się języków jest też dostępna za darmo. Na przykład Duolingo działa na zasadzie współpracy użytkowników, którzy tworzą treści i później udostępniają je innym.

Z kolei przyjazne mechanizmy wspierające użytkowników i zachęcające ich do aktywności (np. poziomy konta, nagrody w formie koron itp.) uatrakcyjniają naukę. Dzięki temu wielu ludzi chętniej i skuteczniej zdobywa wiedzę za pomocą aplikacji niż np. na kursach online lub na żywo.

Jaka jest najlepsza aplikacja do nauki angielskiego i niemieckiego?

Do nauki angielskiego i niemieckiego dobrze sprawdzą się na początku aplikacje dostępne za darmo. Jedną z nich jest Duolingo. Dzięki ogromnej bazie użytkowników z każdym dniem zyskuje ona coraz więcej treści.

Nauka każdego języka podzielona jest na kursy. Każdy z dostępnych kursów ma 5 poziomów. Rozpoczyna się od podstaw (np. zwrotów związanych z przywitaniem się lub najczęstszymi sytuacjami) i przechodzi do coraz to bardziej zaawansowanych lekcji. Za ukończenie każdego poziomu otrzymuje się korony, zgodnie z metodą polecającą stosowanie mechanizmów gier w nauczaniu.

Oprócz tego w trakcie kursu bez problemu można korzystać ze słownika, aby przetłumaczyć niezrozumiałe słówka. Pomocne też będą wskazówki do lekcji, które informują o kontekście kulturowym, wymowie lub o zawiłościach gramatycznych. Różnorodne zadania, które aktywizują kilka zmysłów na raz, sprawiają, że Duolingo jest jedną z najciekawszych aplikacji przydatnych do nauki języków obcych.

Ponadto użytkownik ma do dyspozycji listę słówek, których już się nauczył, wraz z 4-stopniową skalą, która sugeruje, czy warto przypomnieć sobie ich znaczenie.

Do uczenia się języków przyda się też apka Quizlet. Można z niej korzystać nawet bez rejestracji. Jednak warto stworzyć konto, bo zbierane dane rejestrują postępy w nauce i podpowiadają, jakie błędy użytkownik popełnia najczęściej.

Aplikacja oferuje kilka modułów - klasyczne fiszki (oraz dźwiękowe), tłumaczenie słówek, naukę wymowy, dyktanda oraz zadania polegające na łączeniu obrazków i pasujących do nich opisów. Dostępne są też automatycznie generowane testy. Całość okraszona jest mechanizmami związanymi z grywalizacją: otrzymuje się oceny, punkty, liczy się czas odpowiedzi. Można też odnaleźć się w rankingu.

Jaka jest najlepsza aplikacja do nauki hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego?

We wspomnianej wcześniej aplikacji Duolingo również można uczyć się hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Warto jednak nadmienić, że w przypadku nauki hiszpańskiego i francuskiego ta apka oferuje dodatkowe funkcje.

Mowa o odtwarzaniu opowiadań i dialogów. Zadaniem użytkownika jest odpowiadanie na pytania. W przypadku tych języków obcych dostępne są również krótkie, kilkuminutowe podcasty na różne tematy oraz powtórki słówek po każdej lekcji.

Duolingo, Busuu, eTutor - to tylko niektóre apki, które pomagają w nauce języków. Ale wybór jest dużo większy.123RF/PICSEL

Z kolei przy nauce włoskiego zdecydowanie warta uwagi jest aplikacja Busuu. Kursy na podstawowym poziomie są darmowe, jednak m.in. za ćwiczenia gramatyczne trzeba już zapłacić (najtańszy abonament kosztuje 17 zł miesięcznie). Po każdym poziomie (maksymalnie B2) można otrzymać certyfikat.

Ta apka do nauki języka włoskiego (i nie tylko) zawiera ponad 200 lekcji i koncentruje się przede wszystkim na nauce słownictwa przydatnego na co dzień. Zadania są skonstruowane w taki sposób, żeby użytkownik znał kontekst słów i zwrotów. Jednoczesne angażowanie zmysłów słuchu i wzroku ma mu pomóc zapamiętywać nowe słownictwo i konstrukcje gramatyczne.

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas