Natychmiast usuń te 5 zainfekowanych aplikacji ze swojego smartfona
Zaledwie tydzień temu podawaliśmy listę 13 apek, które powinniśmy usunąć ze swojego smartfona, a już pojawiła się nowa, zawierająca kolejne zainfekowane aplikacje. Na szczęście jest krótsza, ale i tak pozycje te były wielokrotnie pobierane z Google Play Store. Sprawdź, czy nie masz ich na swoim telefonie, a jeśli tak — usuń je czym prędzej.
Spis treści:
5 zainfekowanych aplikacji, które powinniśmy usunąć
Zespół SecneurX oznaczył kolejne zainfekowane aplikacje, jakie możemy znaleźć w sklepie Google Play Store. Niestety ich obecność w oficjalnym sklepie na Androidzie może uśpić naszą czujność.
Tak też się stało w wielu przypadkach — niektóre z nich zostały pobrane ponad 10, a nawet 50 tysięcy razy. W części z nich odnaleziono oprogramowanie Joker, które wykrada dane użytkowników. Na liście znajdziemy głównie gry, ale i aplikację do robienia żartów poprzez odtwarzanie specyficznych dźwięków.
Jakie apki należy usunąć? Na liście zespołu SecneurX znalazły się:
- Spin Go,
- Funny Sound Prank,
- Crush Slost,
- Slot Quest,
- Coaster Slots.
Jak usunąć aplikacje na telefonie z systemem Android?
Chcesz usunąć aplikację ze smartfona z Androidem? Nic prostszego. Aby to zrobić, trzeba:
- Uruchomić sklep Google Play.
- Odnaleźć w prawym górnym rogu ikonkę naszego profilu i kliknąć ją.
- Znaleźć sekcję "Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami".
- Następnie kliknąć zakładkę "Zarządzaj".
- Na ekranie zobaczymy listę aplikacji, które mamy zainstalowane na swoim urządzeniu. Te do usunięcia możemy zaznaczyć pojedynczo, ale i zbiorczo. W tym celu możemy wskazać jedną apkę, a następnie kliknąć "Odinstaluj" albo wybrać więcej z nich, klikając odpowiednie kwadraciki po prawej stronie. Aby usunąć apki, musimy później wcisnąć kosz w prawym górnym rogu ekranu.
Uważaj, co pobierasz na swój telefon
Niestety nawet to, że aplikacja znajduje się w oficjalnym sklepie z aplikacjami mobilnym nie zawsze gwarantuje nam bezpieczeństwo. Dlatego też ważne jest, aby pamiętać o tym, by dokładnie sprawdzać, czy na pewno właśnie to oprogramowanie chcemy pobrać.
W podjęciu decyzji może nam pomóc przejrzenie opinii napisanych przez użytkowników oraz zerknięcie na wystawioną ocenę czy liczbę pobrań (chociaż z tym też, jak widać, bywa różnie).
Pamiętajmy też o tym, aby włączyć usługę Play Protect (dostępną w sklepie Google Play), a także by regularnie aktualizować system operacyjny naszego urządzenia.