TikTok zakazany w Albanii? Rząd zamyka aplikację na rok

Rząd Albanii podjął radykalną decyzję - TikTok zostanie wyłączony na rok. Władze tłumaczą ten krok troską o bezpieczeństwo najmłodszych, którzy sprzeciwiają się tej decyzji. Rodzice jednak byli za tym, aby jak najbardziej ograniczyć tę aplikację, mając na uwagę wydarzenia, które ostatnio miały miejsce.

TikTok zakazany w Albanii
TikTok zakazany w AlbaniiLolo_btlPixabay.com

TikTok to jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie, która przyciąga każdego miesiąca ponad 1,2 miliarda aktywnych użytkowników. W samej Polsce ponad 11 milionów odbiorców aktywnie z niej korzysta, utrzymując uwagę przez średnio 10,85 minut podczas jednej sesji. Przeciętny użytkownik otwiera tę aplikację 8 razy dziennie.

To pokazuje, jak ogromny wpływ na współczesną kulturę cyfrową ma TikTok, który zdominował pozostałe platformy społecznościowe. Kiedyś znany ze śmiesznych filmików, dziś używany jest również do celów marketingowych i komunikacyjnych.

Rząd w Albanii obwinia TikToka o podżeganie do przemocy i zastraszania

W czwartek władze Albanii zdecydowały o zamknięciu TikToka na 12 miesięcy. Przeprowadzono wcześniej 1300 spotkań z około 65 000 rodzicami, którzy pochwalali pomysł co najmniej ograniczenia platformy TikTok dla swoich dzieci.

Działania te zostały zainicjowane już w listopadzie zeszłego roku, po tym, jak nastolatek dźgnął swego rówieśnika nożem w wyniku kłótni, która miała miejsce na TikToku. Decyzja rządu nie została skomentowana przez samego TikToka.

W grudniu premier Edi Rama ogłosił zamknięcie aplikacji i wtedy TikTok zwrócił się z prośbą o pilne wyjaśnienie sytuacji z nastolatkami. Rama w czwartek przekazał, że prowadzą teraz rozmowy z TikTokiem, którego przedstawiciele mają niedługo odwiedzić kraj, aby zaoferować "szereg środków mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci".

Rodzice są przerażeni doniesieniami, że w mediach społecznościowych zamieszczane są treści, zachęcające do przynoszenia przez dzieci noży i innych przedmiotów do szkoły, aby używać ich w kłótniach. Władze zainterweniowały, zwiększając ilość policji w niektórych szkołach oraz wdrożyły programy szkoleniowe dla nauczycieli, uczniów i rodziców.

Opozycja zapowiedziała protest przeciwko zamknięciu TikToka, twierdząc, że zakaz był aktem nietolerancji, strachu i terroru wobec wolnego myślenia i wyrażania się.

USA zakazało TikToka

Pierwsze zamknięcie TikToka miało miejsce w USA po tym, jak Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu stwierdził, że ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego, które może być zagrożone przez powiązania TikToka z Chinami jest ważniejsze niż obawy dotyczące ograniczenia wolności słowa w aplikacji, z której korzysta ponad 170 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

19 stycznia 2025 roku aplikacja przestała działać na terenie USA, jednak prezydent Donald Trump przekazał, że będzie pracował nad przywróceniem TikToka. Trump od początku był negatywnie nastawiony do pomysłu zakazu aplikacji w kraju. Aplikacja zniknęła jedynie na 14 godzin - po tym czasie znów była dostępna.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?