HP Moonshot System - skok na Księżyc i jeszcze dalej!

Miliardy ludzi podłączonych do Internetu, w znacznej części za pośrednictwem urządzeń mobilnych, codziennie wyszukują niezliczoną ilość danych w postaci tekstów, zdjęć czy filmów, ponadto wymieniają się informacjami na portalach społecznościowych i coraz chętniej korzystają z modelu chmury. W ten sposób generowana jest olbrzymia liczba zapytań i zadań, z obsługą których tradycyjna infra­struktura IT nie daje sobie rady. Zarówno liczba użytkowników inter­netu, jak i urządzeń dostępowych będzie nadal rosła wykładniczo.

Zapewnienie większej mocy serwerów już nie wystarcza do zaspokojenia potrzeb tak dynamicznie rozrastającej się globalnej społeczności użytkowników. Dlatego zaczęto eksplorować obszary do niedawna pomijane przez dostawców technologii. Wyzwania współczesnego świata zmuszają do poszukiwania rozwiązań pozwalających oszczędzać energię, zmniejszać koszty utrzymania i minimalizować wpływ na środowisko naturalne. Firmy z branży IT podejmują projekty, które mają doprowadzić do przełomu w historii cyfrowej cywilizacji.

Zapewnienie odpowiedniej mocy obliczeniowej ma oczywiście nadal znaczenie, ponieważ bez tego nie da się obsłużyć ciągłego wzrostu. Wyzwania współczesnego świata skłaniają jednak dostawców technologii do prowadzania prac badawczo-rozwojowych w kierunkach dotychczas pomijanych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że stosując sprawdzone metody działania nie możemy już rozwiązywać problemów, których skala zaczyna nas przerastać.

Reklama

Ekonomia tradycyjnej infrastruktury serwerowej zupełnie nie odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu. Do obsłużenia kolejnych miliardów użytkowników i urządzeń potrzeba zupełnie nowych rozwiązań. Dalszy rozwój centrów danych przy wykorzystaniu obecnych technologii powoduje gigantyczne koszty utrzymania wynikające z rosnącej złożoności systemów, wysokiego zużycia energii elektrycznej czy zajmowania coraz większej przestrzeni, która musi być odpowiednio przygotowana i zabezpieczona. A wszystko to przekłada się na coraz silniejszą negatywną presję na środowisko naturalne i odciskanie na nim "węglowego" śladu.

Dotykając przełomu

Dostawcy technologii informatycznych ciągle mówią o innowacyjności. Czasem - co bywa irytujące - odnoszą się do nieznacznych udoskonaleń ułatwiających wykonywanie pewnych zadań czy zwiększających wygodę użytkowników. Trudno wówczas pogodzić się z określeniem innowacja. Od czasu do czasu podejmowane są jednak projekty, których rezultaty mają charakter przełomowy. Zmieniają one sposób życia, radzenia sobie z problemami i postrzegania rzeczywistości ludzi na całym świecie. Podobnie jak w przypadku lotu człowieka na księżyc. Ogromny wysiłek tysięcy ludzi pozwolił Neilowi Armstrongowi zrobić ostatni mały krok, który był finałem gigantycznego skoku dla ludzkości.

Takim właśnie przedsięwzięciem jest projekt prowadzony przez HP pod nazwą Moonshot. Nie przez przypadek firma nawiązuje nazwą do lotu człowieka na księżyc. Prowadzony na szeroką skalę projekt, w który zaangażowane są nie tylko znaczne siły samej firmy, ale także wielu partnerów, którzy zdecydowali się zapewnić wsparcie (dostawców oprogramowania, systemów komputerowych, pamięci masowych i urządzeń sieciowych), ma doprowadzić do "zmiany paradygmatu" przetwarzania realizowanego na wielką skalę. W ocenie wielu specjalistów, to przełom, na który infrastruktura serwerowa czekała od wielu lat.

Na skalę przyszłości

W ramach projektu Moonshot firma HP, wraz z firmą Intel® pracują nad serwerami wykorzystującymi procesory o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną, czyli Intel® Atom™. Są to układy wykorzystywane dotychczas w urządzeniach mobilnych. Zapewniają one taką samą moc obliczeniową, ale zużywają zaledwie dziesiątą część energii elektrycznej i zajmują dziesiątą część przestrzeni jak porównywalne serwery x86.

To jednak nie wszystko. Każdy komponent maszyny powyżej poziomu procesora wchodzi w skład obudowy i jest współdzielony przez wszystkie serwery. Interfejs sieciowy jest zintegrowany z systemem i współdzielony w celu ograniczenia okablowania. Na poziomie obudowy zaimplementowane zostały także mechanizmy zarządzania, w tym także zarządzania sama obudową. Takie podejście pozwala oszczędzać energię i zmniejszać koszty, ale również umożliwia horyzontalne skalowanie systemu bez wzrostu złożoności i problemów związanych z zarządzaniem.

Niedawno na rynek trafił pierwszy serwer Moonshot - model 1500 wyposażony w procesor Intel® Atom™. Benchmarki wydajności "lekkiego skalowania horyzontalnego" pokazują, ogromną przewagę nowego podejścia HP i Intel® w stosunku do tradycyjnego modelu x86. Przykładowo, modelowy system x86 składa się z 400 dwuprocesorowych serwerów o wysokości 1U w 10 szafach. Wymaga to 20 przełączników sieciowych i 1600 kabli. Zużycie energii wynosi 91 kilowatów na godzinę a całkowity koszt kształtuje się na poziomie 3,3 mln USD. W przypadku technologii serwerowej Moonshot możliwe jest obsłużenie podobnego obciążenia przy wykorzystaniu wprawdzie aż 1600 serwerów, ale... zajmują one tylko połowę szafy, wymagają tylko dwóch przełączników, zużywają 9,9 kilowata i kosztują 1,2 mln USD.

Podsumowując, oznacza to oszczędność energii na poziomie 89%, przestrzeni - 94%, koszty niższe o 63% oraz złożoność mniejszą o 97% - a ile to dokładnie jest możecie się przekonać tutaj:

Advertisement

 



.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy