Systemy elektroniczne w piłce nożnej. Jak działają? Co pokazują?

Artykuł sponsorowany

Piłka nożna jak niemal każdy sport na świecie na przestrzeni lat przeszła sporą ewolucję, zarówno pod względem zasad, jak i wykorzystania w niej nowoczesnej technologii. Do futbolu wprowadzono w ostatnich latach sporo rozwiązań wykorzystujących zdobycze techniki, by zagwarantować możliwie jak największą sprawiedliwość i zapobiegać błędom sędziowskim. Warto wiedzieć, jakie aktualnie systemy elektroniczne wykorzystuje się w piłce i jak one działają.

System VAR wykorzystywany jest jedynie w kilku konkretnych przypadkach
System VAR wykorzystywany jest jedynie w kilku konkretnych przypadkachmateriały promocyjne

VAR, czyli najczęściej wciąż kwestionowany system w futbolu

System VAR, czyli z angielskiego video assistant referee wprowadzony został w roku 2016 roku. Obsługuje go oddzielna ekipa sędziów, w której zazwyczaj skład wchodzą przynajmniej dwie osoby. Usytuowani są oni w specjalnym wozie transmisyjnym, w którym mają dostęp do wielu ekranów i niemal niezliczonej ilości powtórek. W sytuacjach spornych w trakcie meczu sędziowie VAR na bieżąco komunikują się z sędzią głównym, zgłaszając mu, gdy w jakiejś sytuacji ich zdaniem doszło do przewinienia. Niekiedy akcja jest na tyle sporna, że sędzia główny spotkania sam decyduje się na obejrzenie powtórki, a na stadionach znajdują się przygotowane specjalnie w tym celu odbiorniki sygnału.

Arbiter podejmuje wówczas decyzję na podstawie obejrzanej powrótki. Jedynymi osobami, które mają prawo żądać odtworzenia powtórki są sędzia i asystent wideo. Jeżeli gracz lub trener próbuje wymusić użycie VAR-u, może zostać ukarany. Podobnych rozterek nie powinniśmy mieć wybierając bukmachera, u którego chcemy grać. Legalni bukmacherzy w Polsce mają zróżnicowaną ofertę, dlatego lepiej wcześniej odpowiednio przemyśleć i przeanalizować swoją decyzję.

Co podlega analizie systemu wideoweryfikacji?

System VAR wykorzystywany jest jedynie w kilku konkretnych przypadkach. Nie każda sytuacja jest analizowana, gdyż w takim wypadku znacząco obniżyłoby to dynamikę meczów i wydłużyło ich czas trwania. System stosuje się w czterech konkretnych przypadkach:

  • Gol - uznanie lub nieuznanie strzelonej bramki
  • Rzut karny - niekiedy na podstawie powtórki video sędzia decyduje się o przyznaniu, bądź anulowaniu podyktowanego wcześniej rzutu karnego
  • Czerwona kartka - VAR wspiera sędziego w upewnieniu się, że nie zostaną podjęte błędne decyzje związane z wyrzuceniem piłkarza z boiska
  • Ukaranie niewłaściwego zawodnika żółtą lub czerwoną kartką - oko sędziego nie jest w stanie zarejestrować wszystkich boiskowych wydarzeń, a zwłaszcza takich, które nie dzieją się bezpośrednio w trakcie w trakcie akcji. Dzięki analizie VAR sędzia za każdym razem, gdy któryś z piłkarzy rażąco naruszy przepisy, zostanie poinformowany i będzie w stanie ukarać winowajców.

W debacie publicznej często toczone są spory na temat słuszności VAR-u. Jego przeciwnicy twierdzą, że zaburza on ciągłość gry, gdyż obecnie niemal każda zdobyta bramka podlega szybkiemu procesowi weryfikacji. W nielicznych przypadkach zdarzało się, że wideoweryfikacja doprowadzała do podjęcia przez arbitra błędnej decyzji, jak miało to chociażby miejsce w meczu Salernitana - Juventus, gdy sędzia nie uznał prawidłowo zdobytej przez polskiego napastnika.

Kiedy piłka przekroczyła linię, czyli goal-line

Jeszcze przed systemem wideoweryfikacji, do świata piłki nożnej wprowadzono technologię goal-line, która umożliwiała arbitrowi zdecydować, czy piłka przekroczyła całym obwodem linię bramki, a gol może zostać uznany. W wielu sytuacjach stojący na linii sędzia odpowiedzialny za bramkę nie zawsze ma odpowiedni widok na piłkę wpadającą do siatki. Dzięki wykorzystaniu GLT arbiter dostaje sygnał, czy aby na pewno linia została przekroczona. Wystarczy żeby piłka dotykała jedynie wyznaczającej bramkę linii, a bramka nie zostanie uznana.

Gdyby system ten został wprowadzony wcześniej, niewątpliwie pozwoliłby rozstrzygnąć wiele sytuacji, w których jeden z zespołów został skrzywdzony nieprawidłową decyzją sędziego. Technologia goal-line minimalizuje ryzyko pomyłki sędziowskiej w tej konkretnej kwestii niemal do zera.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas