W jaki sposób pozbyć się bólu głowy?
Artykuł sponsorowany
Ból głowy jest powszechną dolegliwością. Z problemem spotykają się zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież, a nawet dzieci. Potrafi skutecznie utrudniać funkcjonowanie szczególnie jeśli objawia się jako intensywny i napierający. W trakcie napadu ciężko jest wykonywać podstawowe czynności jak chociażby obowiązki w pracy czy sprzątanie. Pogorszeniu ulega także nastrój i samopoczucie. W większości przypadków schorzenie mija stosunkowo szybko samoistnie lub po spożyciu środków przeciwbólowych. Kłopot pojawia się jednak w sytuacji, gdy przedłuża się do kilku dni i co gorsza, wraca regularnie. Dlatego też, gdy standardowe metody zaradcze nie przynoszą poprawy, coraz więcej osób decyduje się podjąć odpowiednie kroki medyczne. Jak znaleźć przyczynę bólu głowy i na czym polega leczenie dolegliwości?
Rodzaje bólu głowy
Podstawowe rozróżnienie bólu głowy wiąże się ze wskazaniem jego przyczyny. Dolegliwość może wystąpić w postaci pierwotnej w sytuacji gdy pojawia się samoistnie. Tego rodzaju ból głowy jest jednym z najczęściej występujących w społeczeństwie. Obejmuje m.in. migrenę, ból klastrowy oraz napięciowy. Migrenę rozpoznaje się po pulsującym, jednostronnym napięciu. Towarzyszą jej bardzo często zaburzenia widzenia czy nadwrażliwość na światło, zapach oraz dźwięki. Ból głowy klastrowy zlokalizowany jest najczęściej w okolicy skroni, czoła, a także oczodołów. Stąd też wraz z nim, może się pojawić łzawienie bądź zapalenie spojówek. Na napięciowy ból głowy skarżą się zazwyczaj kobiety. Jego przyczyny nie są jednak konkretnie dookreślone. Wiadomo że problem jest związany z czynnikami fizjologicznymi oraz psychologicznymi. Jeśli zaś źródłem bólu głowy są inne schorzenia w tym np. infekcje lub zaburzenia, mowa wówczas o dolegliwości natury wtórnej, wskazującej na inną chorobę. Rodzajów bólu głowy jest jednak dużo więcej, co wiąże się m.in. z przyczynami o różnym podłożu.
Jakie przyczyny może mieć ból głowy?
Ból głowy jest bardzo często konsekwencją stresu, zmęczenia, intensywnego trybu życia oraz problemów z krążeniem. Dodatkowo może się pojawić jako dolegliwość, współwystępująca w stanach zapalnych zatok, klasycznego przeziębienia, grypy bądź anginy. Na ból głowy narzekają także alergicy oraz osoby z problemami stomatologicznymi. Jedną z poważniejszych przyczyn, która wymaga profesjonalnego leczenia jest guz mózgu.
Na czym polega diagnostyka bólu głowy?
Aby podjąć jakiekolwiek kroki w leczeniu bólu głowy, niezbędna jest jego identyfikacja. W tym celu należy się zgłosić do specjalisty. Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad środowiskowy, który już na tym etapie zarysowuje problem. W związku z tym, że trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę na podstawie słownego opisu, zaleca zazwyczaj wykonanie najważniejszych badań takich jak morfologia, tomografia komputerowa, RTG zatok lub rezonans magnetyczny. Kompleksowy monitoring stanu zdrowia, pozwoli wykluczyć lub potwierdzić najgroźniejsze przyczyny bólu. Wyniki stanowią dla lekarza bazę do ustalenia indywidualnej metody leczenia.
Jak wyleczyć ból głowy?
W zależności od rodzaju bólu leczenie może być objawowe lub przyczynowe. W przypadku dolegliwości pierwotnych takich jak migrena, jedyną metodą zwalczania bólu są środki przeciwbólowe. W zaburzeniach o charakterze klastrowym, ważną rolę odgrywa profilaktyka. Podczas pojedynczego napadu, ważne jest natychmiastowe przerwanie go. Ból napięciowy występuje okresowo i wymaga indywidualnej analizy. Pomocne w leczeniu są zarówno środki farmakologiczne, jak i alternatywne metody jak np. medytacja bądź akupunktura. Natomiast w sytuacji, gdy lekarz zdiagnozuje źródło bólu w innej chorobie, wówczas w pierwszej kolejności konieczne jest jej wyleczenie. Bóle ustępują po wyciszeniu stanu zapalnego.
Ból głowy może przybierać różne formy. Dlatego też tak trudno znaleźć najlepszą receptę na dolegliwość. Nie zawsze wiąże się z ciężką chorobą. W większości przypadków mija samoistnie. Jeśli zaś wraca regularnie, a ból nasila się z czasem, warto skonsultować problem ze specjalistą i podjąć odpowiednie leczenie.
Artykuł sponsorowany