Wirtualna rzeczywistość na PC? Sprawdź, w co i jak najlepiej zagrać.

Artykuł sponsorowany

Wirtualna rzeczywistość, którą możemy oglądać na ekranie komputera za pomocą specjalnych gogli, to przykład zaawansowanej technologii, stworzonej na potrzeby rozrywki na niespotykaną wcześniej skalę. Dzięki goglom możliwe jest doświadczanie sztucznie wykreowanej rzeczywistości tak, jak gdyby realnie nas otaczała.

Za gogle najlepszej jakości uchodzą te, które wymagają połączenia z komputerem PC bądź konsolą
Za gogle najlepszej jakości uchodzą te, które wymagają połączenia z komputerem PC bądź konsoląmateriały promocyjne

Do tej pory rozrywka gamingowa na PC ograniczała się jedynie do świata na ekranie monitora. Niektóre funkcje monitorów proponowały graczowi, przy wykorzystaniu dodatkowo specjalnych okularów, efekt trójwymiarowości oglądanego obrazu. Technologia ta jednak nie zawsze się sprawdzała, często ceną efektu 3D była pogorszona jakość obrazu. Gogle VR to zupełnie nowa jakość, która zastępuje efekt trójwymiarowości na ekranie w doznawanie świata, który dosłownie nas otacza. Pozwala wprost doznawać wirtualnej rzeczywistości nie tylko na monitorze, ale ze wszystkich stron.

Jak działają gogle VR do PC?

VR to skrót od angielskiego Virtual Reality. To obraz stworzonej komputerowo rzeczywistości. Imituje to, co moglibyśmy zobaczyć realnie — otoczenie, przyrodę, przedmioty, ludzi, zwierzęta, ale też fikcyjne postacie czy miejsca. Gracz, który ogląda wirtualną rzeczywistość ma wrażenie, że realnie w niej uczestniczy, ponieważ i trójwymiarowy obraz, i dźwięk, otacza go z każdej strony — w ten sposób technologia oszukuje nasz mózg, który odbiera bodźce jako prawdziwe.

Trick zatopienia się w sztucznym świecie uzyskuje się w następujący sposób. Monitor podłączony do PC generuje podzielony na dwie części obraz. Gracz nie widzi podzielonego ekranu, ponieważ założone ma gogle VR, które w odpowiedni sposób przenoszą obraz z monitora przez soczewki. Obrazy z każdej części ekranu do każdego oka przenoszone są niezależnie, a odpowiednie przesunięcie ich względem siebie powoduje wrażenie głębi. Kiedy gracz w okularach VR na nosie odwróci głowę, specjalne czujniki w goglach tak zmienią widok, że będzie miał wrażenie spojrzenia w lewo lub w prawo na takiej samej zasadzie, jakby odwracał głowę w świecie realnym — sztuczny świat będzie otaczał go z każdej strony!

Główne rodzaje gogli VR

Istnieją trzy główne rodzaje gogli VR.

Pierwszy rodzaj działa w połączeniu ze smartfonem. Są najtańsze, między innymi ze względu na fakt, że nierzadko ich obudowa wykonana jest... z kartonu. Jakość obrazu zaś nie jest tak idealna, jak przy modelach z najwyższej półki.

Nieco lepszej jakości są samodzielne zestawy VR. Ich zaletą jest to, że nie wymagają dodatkowych urządzeń. Wrażenia doświadczania wirtualnej rzeczywistości może być tutaj nieco lepsza.

Za gogle najlepszej jakości uchodzą te, które wymagają połączenia z komputerem PC bądź konsolą. VR na PC to zwykle zapowiedź tego, że obraz jest w tym przypadku bardzo szczegółowy, płynny, często też w zestawie znajdują się kontrolery, za pomocą których gracz może wchodzić w najbardziej zbliżoną do tej naturalnej interakcję z otoczeniem.

Modele gogli VR do PC Gogle VR Oculus Rift S Virtual Reality

Gogle z soczewkami nowej generacji, redukujące tzw. efekt siatki, czyli widocznych odległości pomiędzy subpikselami. Sprzęt zapewnia obraz o żywych kolorach oraz dźwięk pozycyjny, wychwytujący np. szelest liści czy nurt wody. Gogle są lekkie, wykonane z tworzywa odpornego na uszkodzenia. Współgrają z PC z procesorem Intel i AMD, systemem Windows 10, wymagają pamięci co najmniej 8 GB.

Oculus VR GO 32GB

Bezprzewodowy model z kontrolerem w zestawie zapewnia dobrej jakości, ostry obraz o rozdzielczości 1460 x 1440 dpi. Jako że po założeniu gogli opierają się one o całą głowę, ich ciężar jest niemal całkowicie zniwelowany. Te gogle VR są przyjazne użytkownikom noszącym okulary korekcyjne — gogle posiadają specjalne wyprofilowanie, dzięki czemu nie trzeba ściągać okularów, aby założyć sprzęt. Gogle mogą przez Bluetooth lub Wi-Fi łączyć się z telefonem.

Valve Index

Dwuelementowe soczewki wbudowane w gogle tego modelu pozwalają na maksymalizację pola widzenia bez utraty jego przejrzystości i minimalne zakrzywienie kształtów podczas rozglądania się oczami (a nie tylko ruchem głowy). Przyuszne głośniki umożliwiają dostosowanie do wielu kształtów głowy i uszy, jednocześnie zapewniają pełen zakres częstotliwości dźwięku. Obudowa, w miejscach styczności z twarzą i głową, wykonana jest z materiału o właściwościach antybakteryjnych, łatwego w czyszczeniu.

HTC Vive Pro

Ten model gogli uznawany jest za jeden z tych, który zyskuje uznanie nawet najbardziej wymagających użytkowników. Wyróżnia się specjalnie zaprojektowanymi panelami wyświetlającymi AMOLED, co skutkuje bardzo realistycznym, szczegółowym i nasyconym kolorami obrazem. Finalna rozdzielczość obrazu to 2880 x 1660 i 110-stopniowe pole widzenia. Wbudowany jest też specjalny system naprowadzania, ostrzegający przed wyjściem z granicy grywalnego obszaru, co wpływa na bezpieczeństwo samego gracza. Podwójny mikrofon redukuje dźwięki z otoczenia, zaś słuchawki posiadają certyfikat Hi-Res.

Najciekawsze gry na VR PC Beat Saber

Propozycja studia Hyperbolic Magnetism to gra zręcznościowa, w której ważne jest poczucie rytmu. Zadaniem gracza jest niszczenie kolorowych kostek mieczami świetlnymi, a to wszystko w rytm muzyki. Choć brzmi to na prostą rozgrywkę, w praktyce gracz napotyka utrudnienia — znaczenie ma np. dopasowanie koloru miecza do koloru kostki lub strona kostki, którą gracz uderza mieczem. Zadania nie ułatwiają przeszkody, które trzeba omijać! Jeżeli chcesz sprawdzić swój refleks (i słuch muzyczny) zobacz na GG.deals gdzie możesz dostać tę (lub inne gry) za rozsądne pieniądze.

Half-Life Alyx

To kolejna odsłona całej serii strzelanek Half-Life wydanych przez Valve Corporation, tym razem specjalnie stworzona z myślą o technologii VR. Gracz wciela się tytułową bohaterkę Alyx, która wspólnie ze swoim ojcem stara się znaleźć sposób na pokonanie kontrolujących ziemską planetę członków Kombinatu. Rozgrywka zawiera elementy eksplorowania lokacji, walki z przeciwnikami oraz rozwiązywania łamigłówek. W przeciwieństwie do gry na PC, kierowanie odbywa się za pomocą kierowania własną głową, w czasie strzelania możemy chować się i wychylać zza rogów imitując prawdziwe ruchu ciała.

Lone Echo

Ta przygodowa gra utrzymana w konanie sci-fi została zaprojektowaną z myślą o sprzęcie Oculus Rift. Akcja dzieje się w przyszłości, nasz bohater, android Jack, pełni rolę asystenta na stacji kosmicznej, na której wkrótce przejąć ma dowodzenie. Dochodzi tam jednak do pewnej anomalii, stacja zostaje uszkodzona, a celem naszego robota będzie zbadanie, co się stało. Tytuł zyskał spore uznanie, a wydawca, Ready At Dawn Studios, zdecydował się wydać drugą część, czyli Lone Echo II.

Superhot VR

To dobra, polska produkcja. Rozgrywka wymaga gogli VR i sprzężonych z nimi kontrolerów ruchowych. W tej grze czas płynie dosłownie tylko wówczas, gdy gracz się porusza. Fabuła rozpoczyna się od koncepcji postaci przeniesionej przed interfejs systemu DOS, która otrzymuje propozycję zagrania w grę komputerową. Postać używa cracka i przechodzi do gry, po czym następuje szereg zdarzeń, gdzie granica między światem realnym a wirtualnym mocno się zaciera. Pomimo minimalistycznej grafiki i tego, że rozgrywka opiera się na przechodzeniu kolejnych poziomów, oceniana jest bardzo wysoko, a przez wielu oceniana jest jako hit. Dlaczego? Sprawdź sam!

Podsumowanie

Sprzęt do VR jest obietnicą dużo bardziej interaktywnej rozgrywki gamingowej, aniżeli zwykła gra przed ekranem komputera czy nawet konsoli. Marzenia o tym, by niemal namacalnie przenieść się do gamingowego świata w końcu stają się możliwe do zrealizowania.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas