Astronomowie amatorzy odkryli do tej pory niewidzianą mgławicę

Mgławica Pistacjowa, tak swoje nowe odkrycie nazwali astronomowie amatorzy, którzy w mediach społecznościowych podzielili się niesamowitym zdjęciem do tej pory niewidzianej mgławicy. Znajduje się w południowej części Drogi Mlecznej i oddalona jest od nas o około 50 000 lat świetlnych.

Niewidziana dotąd Mgławica Pistacjowa

Odkrycia dokonali dwaj astronomowie amatorzy, którzy na swoich mediach społecznościowych identyfikują się jako astrofalls i astro_che. Wspomniany obiekt nazwali Mgławica Pistacjowa. Położona jest w granicach konstelacji Lupusa, Normy i Circinusa.  

Zdjęciami dzielą się na swoich profilach na Instagramie oraz Facebooku, natomiast na kanale YouTube wyjaśniają, jak udało im się odkryć mgławicę.  

Niesamowite zdjęcia wykonane przy pomocy sprzętu klasy konsumenckiej

Jak czytamy w opisie zdjęcia, mgławica jest niemal wielkości pełni Księżyca, co zobrazowane zostało na trzecim zdjęciu. Obiekt rozciąga się na około 290 lat świetlnych długości. Astronomowie amatorzy przypuszczają, że znajduje się około 50 000 lat świetlnych od Ziemi, jednak posiadają zbyt mało danych, aby podać dokładną odległość.  

Reklama

W związku z tym, że jest to nowe odkrycie, nie wiedzą dużo na temat mgławicy. Astrofalls i astro_che za pomocą obserwatorium stworzonego wyłącznie z komercyjnego sprzętu uchwycili na jednym zdjęciu 70 godzin ekspozycji, co pozwoliło uzupełnić obraz o dodatkowe szczegóły. 

Odkrycia dokonali używając jedynie obiektywów aparatów i sprzętu teleskopowego klasy konsumenckiej. Mgławica w soczewce teleskopu przybrała czerwono niebieskie barwy, które układają się w kształt orzecha pistacjowego. Stąd wzięła się nazwa mgławicy.

Dwóch przyjaciół, jeden cel: poznanie kosmosu

Astronom amator, który publikuje w mediach społecznościowych pod nazwą Astrofalls, czyli Bray Falls, opublikował wiele wspaniałych zdjęć wykonanych przy pomocy specjalistycznego, jednak dostępnego komercyjnie sprzętu. Na swoim kanale napisał, że odkrycie Mgławicy Pistacjowej jest jedynie początkiem jego drogi odkrywania tajemnic kosmosu.  

Przy eksploracji kosmosu współpracuje ze swoim przyjacielem Chesterem Hall-Fernandezem, który publikuje pod nazwą astro_che. Chester również zajmuje się astrofotografią.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mgławica | niesamowite odkrycie | Kosmos | astronomowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy