Dwa projekty z Politechniki Wrocławskiej w półfinale konkursu na marsjańską kolonię

Zdolni polscy studenci znowu odnoszą sukcesy w futurystycznych projektach budowy baz na obcym globie. Tym razem znaleźli się w półfinale konkursu Mars Colony Prize Competition, organizowanego przez Mars Society.

Dwa projekty z Politechniki Wrocławskiej w półfinale konkursu na marsjańską kolonię
Dwa projekty z Politechniki Wrocławskiej w półfinale konkursu na marsjańską kolonięGeekweek - import

Jak możemy przeczytać na oficjalnej witrynie projektów: Wśród 25 półfinalistów konkursu są aż dwa zespoły z Polski i oba tworzą reprezentanci Politechniki Wrocławskiej. Szansę na finał mają projekty: „Ideacity”, nad którym pracowali studenci Justyna Pelc, Beata Suścicka, Magdalena Kubajewska, Piotr Torchała i Andrzej Reinke, oraz „Twardowsky”, będący efektem współpracy studentów i doktorantów skupionych wokół inicjatywy badawczej Space is More i Projektu Scorpio z pomocą kilku członków z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab.

W półfinale konkursu, sędziowie wybiorą od ośmiu do dziesięciu finalistów. Zespoły zostaną zaproszone na Mars Society Convention, które będzie organizowane w październiku na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Tak studenci zaprezentują swoje projekty i odpowiedzą na pytania z nimi związane. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone kwotą 10 tysięcy dolarów.

Projekt „Twardowsky” zakłada budowę dużej kolonii dla 1000 osób. Polacy mają już spore doświadczenie w tych tematach. To właśnie w naszym kraju powstawały pierwsze projekty marsjańskich baz, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w świecie naukowym. We wrześniu ubiegłego roku studenci Politechniki Wrocławskiej, w ramach swojej inicjatywy badawczej, Space is More, zajęli 2. miejsce w wielkim konkursie Marsception 2018.

Prace nad projektem trwały od października ubiegłego roku. Polacy wykorzystali swoje cenne doświadczenie oraz pobyt w słynnej Bazie Badawczej Lunares w Pile, jedynym tego typu obiekcie w Europie, w którym testuje się technologie na potrzeby budowy i funkcjonowania przyszłych marsjańskich baz. W ramach konkursu Mars Society, studenci musieli stworzyć koncepcję bazy na potrzeby kolonizacji i bezpiecznego przetrwania na tej planecie przyszłych pokoleń ludzi. Sprawa nie była prosta, ponieważ w bazie ma zamieszkać nawet 1000 osób. Organizatorzy chcieli, aby habitat był nie tylko funkcjonalny i samowystarczalny, ale również posiadał cechy ekologiczne.

Na razie studenci nie zdradzają większej ilości szczegółów na temat swojego projektu, bo nie chcą by ktoś skopiował ich pomysły. Więcej o nim dowiemy się już niebawem. „Twardowsky” miałby powstać w kraterze Jezero, który jest planowanym miejscem lądowania misji Mars 2020 amerykańskiej agencji NASA. Do krateru od zachodu i północnego zachodu (ponad 3 miliardy lat temu) wpadały dwie rzeki, nanosząc osady z wyżej położonych terenów i formując delty rzeczne. „Jezero otaczają tereny wyżynne, co daje nam częściową ochronę przed radiacją” ... „Promienie słońca odbijające się od wzgórz i zaprojektowanego przez nas systemu automatycznie sterowanych sześciu tysięcy luster pozwalają nam również regulować ilość światła dostarczanego do kolonii” – powiedział Orest Savytskyi, student z Wydziału Architektury, który w projekcie zajmował się kwestiami architektonicznymi i urbanistycznymi.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Space is More/PWr

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas