Dwa zaćmienia Słońca w 2024 roku. Czy będą widoczne w Polsce?

Zaćmienia Słońca zdarzają się bardzo rzadko, podobnie zresztą, jak zaćmienia Księżyca. Zdarza się, że pełne zaćmienie przytrafia się raz na jedno pokolenie, albo i rzadziej. Warto więc pilnować tego zjawiska, aby móc je podziwiać na własne oczy.

W 2024 roku dwa wyjątkowe zaćmienia Słońca. Niestety nie zobaczymy ich w Polsce.
W 2024 roku dwa wyjątkowe zaćmienia Słońca. Niestety nie zobaczymy ich w Polsce. allexxandar123RF/PICSEL

Co to jest zaćmienie Słońca?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, co musi się stać, aby na słoneczną tarczę padł niecodzienny cień? To efekt przysłonięcia Słońca przez Księżyc. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy naturalny satelita Ziemi znajdzie się w prostej linii z naszą planetą i tą gwiazdą, a dokładniej - pomiędzy nimi. Wówczas zasłania on światło emitowane przez Słońce, a co za tym idzie - sprawia, że z perspektywy Ziemi widoczne jest zaćmienie.

Jakie są rodzaje zaćmień Słońca?

Kiedy mowa o zaćmieniach Słońca, trzeba wyróżnić cztery kategorie tych zjawisk. Przy wystąpieniu każdego z nich można podziwiać nieco inny widok.

Zaćmienie całkowite. Chyba najbardziej spektakularne, ponieważ powoduje całkowite zniknięcie tarczy. W efekcie w momencie kulminacji zaćmienia ściemnia się niczym w nocy. 

Zaćmienie częściowe. Następuje, kiedy tylko część tarczy Słońca zostanie zasłonięta przez tarczę Księżyca. Jest najczęściej występującym typem zaćmienia. 

Zaćmienie obrączkowe. To takie, w wyniku którego można podziwiać jasny pierścień (obrączkę) dookoła zasłoniętej tarczy Słońca. Najdłuższe zaćmienie obrączkowe miało miejsce 7 grudnia 150 r. Trwało aż 12 minut i 23 sekundy.

Zaćmienie hybrydowe. To połączenie zaćmienia obrączkowego z całkowitym, a taki układ wynika z kulistego kształtu Ziemi. W jego efekcie pas zaćmienia w centrum tarczy Słońca pozwala na jego całkowite zakrycie, ale na "brzegach" jest ono już tylko obrączkowe. Faza całkowita takiego zaćmienia jest bardzo krótka. Zaćmienia hybrydowe są niezwykle rzadkie - stanowią jedynie 4,8% wszystkich występujących. 

Jak często występują zaćmienia Słońca?

Zaćmienia Słońca występują wyłącznie w fazie nowiu Księżyca. Dzieje się to od 2 do 5 razy w ciągu roku. Warto jednak pamiętać, że nie każde zaćmienie Słońca jest widzialne ze wszystkich punktów na globie. Wynika to choćby z tego, że na części planety w momencie właściwego ustawienia Gwiazdy Dziennej, Księżyca i Ziemi panuje noc.

Jak oglądać zaćmienia Słońca?

Marzysz o tym, aby obejrzeć zaćmienie Słońca? Warto się do tego również przygotować. Bezpośrednie spoglądanie na niebo bez żadnej ochrony może doprowadzić nawet do uszkodzenia wzroku!

Jak robić to poprawnie? Najlepiej skorzystać ze specjalnych okularów do oglądania zaćmień. Możesz również wybrać się do miejsca, w którym będą udostępnione lunety czy teleskopy wyposażone w specjalne filtry słoneczne.

Bez zabezpieczenia możesz patrzeć na Słońce w trakcie zaćmienia całkowitego, ale tylko w momencie, gdy cała jego tarcza zostanie zasłonięta przez Księżyc.

Całkowite i pierścieniowe. Dwa zaćmienia Słońca w 2024 roku

Jakie będą miały miejsca zaćmienia Słońca w 2024 roku? Można liczyć na dwa takie zjawiska - w tym na jedno zaćmienie całkowite.

Całkowite zaćmienie Słońca 8 kwietnia 2024 roku - USA, Meksyk, Kanada

8 kwietnia 2024 roku dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca, widocznego głównie w USA, Meksyku oraz Kanadzie, a także w środkowej części Oceanu Spokojnego.

  • Pas fazy całkowitej rozpocznie się o 16:41:02 w środkowej części Oceanu Spokojnego (ok. 1700 km na północny wschód od Polinezji Francuskiej).

  • Będzie się poruszać na północny wschód, w stronę Meksyku - o 18:07 przez 4 min 22 s będzie widoczny na wysokości kurortu Mazatlan, a następnie przetnie północny zachód tego kraju.

  • W USA w pasie całkowitego zaćmienia znajdą się stany Teksas, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Indiana, Ohio, Nowy Jork (włącznie z wodospadem Niagara) - w godzinach od 18:36 do 19:18, a później w stanie Maine (ok. 19:32).

  • Na terenie Kanady będzie widoczne w pobliżu Montrealu (19:27) i w Nowym Brunszwiku (ok. 19:34).

  • Pas zakończy się na Nowej Funlandii (do 19:44), a następnie zniknie po wkroczeniu na obszar Atlantyku.

  • W Polsce to zaćmienie będzie niewidoczne.

    Obrączkowe zaćmienie Słońca 2 października 2024 roku - Argentyna, Chile

    Polujący na zaćmienia Słońca mogą zaplanować urlop w Ameryce Południowej, a dokładniej - w Argentynie lub w Chile. W tych dwóch krajach 2 października 2024 roku będzie widoczne zaćmienie obrączkowe.

    • Pas fazy obrączkowej rozpocznie się o godz. 16:50:24 w środkowej części Oceanu Spokojnego, mniej więcej 1600 km od Hawajów.

  • Wkroczy na teren Ameryki Południowej, w obszarze Parku Narodowego San Rafale w Chile.

  • Przejdzie aż do Argentyny, aby o 20:24 opuścić ten kontynent w okolicach Puerto San Julian.

  • Zaćmienie zakończy się o 20:39:05 na południowo-zachodnim obszarze Oceanu Atlantyckiego.

  • W Polsce to zaćmienie również będzie niewidoczne.

    Kiedy będą zaćmienia Słońca w Polsce?

    W Polsce na przestrzeni całego XXI wieku doszło i dojdzie łącznie do 40 zaćmień Słońca. Głównie będzie można obserwować te częściowe, a także dwa obrączkowe (na południu kraju). Nie można się niestety spodziewać zaćmienia całkowitego.

    Kiedy najbliższe takie wydarzenia będą miały miejsce w Polsce? Częściowe zaćmienia wystąpią:

    • 29 marca 2025 r.;

  • 12 sierpnia 2026 r.;

  • 2 sierpnia 2027 r.;

  • 26 stycznia 2028 r.;

  • 1 czerwca 2030 r.

  • A kiedy będą zaćmienia obrączkowe? Na nie przyjdzie niestety trochę poczekać. Nastąpią bowiem:

    • 13 lipca 2075 r.;

  • 23 lipca 2093 r.

  • Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie 7 października 2135 roku. 

    NASA prezentuje wideo z zaćmienia SłońcaAFP
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas