Zaćmienie Słońca uchwycone milion mil od Ziemi. Spektakularny widok
Zaćmienie Słońca, które mogliśmy oglądać kilka dni temu, zostało także uchwycone z kosmosu przez jeden z satelitów NASA i NOAA. Zdjęcie zrobiono z wykorzystaniem statku o nazwie DSCOVR. Na fotografii uchwyconej milion mil od Ziemi widać naszą planetę z ogromnym cieniem, który rzucił na glob Księżyc.
Jeśli mieliśmy okazję oglądać zaćmienie Słońca, to wiemy jakich widoków można się spodziewać w trakcie obserwacji prowadzonych z powierzchni Ziemi. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku zdjęć wykonanych z kosmosu. Dzięki jednemu z satelitów należących do agencji NASA i NOAA mamy okazję ujrzeć zjawisko na zdjęciu zrobionym milion mil od naszej planety.
Zaćmienie Słońca na zdjęciu zrobionym milion mil od Ziemi
Wspomniane zdjęcie zrobiono w trakcie zaćmienia Słońca z wykorzystaniem satelity DSCOVR (Deep Space Climate Observatory), który został wystrzelony w kosmos przez SpaceX w 2015 r. Fotografia została uchwycona instrumentem o nazwie EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) z odległości około 1,6 mln km od naszej planety, gdzie znajduje się obserwatorium. Jest to punkt Lagrange Point 1, czyli stabilny grawitacyjnie obszar pomiędzy Ziemią a Słońcem.
Satelita DSCOVR ma za zadanie monitorowanie wiatrów słonecznych na potrzeby prognoz pogody kosmicznej, ale jego pobocznym przeznaczeniem jest także wysyłanie zdjęć, czego przykład widać poniżej.
Powyższa fotografia prezentuje naszą planetę w pełnej krasie, na którą w trakcie zaćmienia Słońca został rzucony ogromny cień. Jego źródłem jest Księżyc, który znalazł się wtedy pomiędzy Ziemią a gwiazdą Układu Słonecznego. Widzimy, że pokrywa on ogromny obszar Ameryki Północnej, gdzie zjawisko było ostatnio widoczne najlepiej.
Kolejne zjawisko za kilka miesięcy
Zaćmienie Słońca to zjawisko, które na Ziemi można oglądać co kilka miesięcy. To ostatnie było pierścieniowe. Natomiast 8 kwietnia 2024 r. będzie to pełne zaćmienie Słońca. W Polsce zobaczymy je jednak dopiero w sierpniu 2026 r. Natomiast wcześniej, bo pod koniec marca 2025 r. w kraju będzie można podziwiać częściowe zjawisko.
Ciekawy obraz zaćmienia Słońca sprzed kilku dni udało się także uzyskać w widoku satelitarnym w ramach projektu Joint Polar Satellite System (JPSS), który również jest wspólnym przedsięwzięciem agencji NOAA oraz NASA. W tym przypadku satelita uchwycił ciemny pas rozciągający się przez część Ameryki Północnej, który również powstał w wyniku cienia rzuconego przez Księżyc.