Dziś przesilenie zimowe 2023. To najkrótszy dzień w roku

Słońce góruje w zenicie, ale nie na półkuli północnej. Przesilenie zimowe to oficjalny początek astronomicznej zimy. Kiedy jest najkrótszy dzień i najdłuższa noc w 2023 roku?

Kiedy jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe to zjawisko astronomiczne, które zazwyczaj ma miejsce 21 lub 22 grudnia na półkuli północnej. To dzień, w którym Słońce osiąga swoje najniższe położenie na nieboskłonie. Wtedy jest najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku. W 2023 roku przesilenie zimowe, czyli początek astronomicznej zimy, wypada 22 grudnia 2023 roku o godzinie 4:28.

Co ciekawe, na półkuli południowej jest to przesilenie letnie i początek lata. Tam Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca.

Reklama

Ile trwa i kiedy jest najdłuższa noc w 2023 roku?

Najdłuższa noc w 2023 roku wypadnie z 21 na 22 grudnia. Będzie ona trwała ok. 16 godzin. Potem jej długość będzie się skracać.

Oznacza to, że podczas przesilenia przez większość doby będzie dominowała ciemność. Warto o tym pamiętać i odpowiednio się przygotować. Szczególnie przesilenie zimowe mogą odczuć osoby, które nie adaptują się łatwo do warunków pogodowych. Rozdrażnienie, apatia oraz zmęczenie to najpopularniejsze objawy, które mogą nam towarzyszyć. Brak dostępu do światła słonecznego może sprawić, że przez większość dnia będziemy senni i będzie brakować nam energii.

Kiedy jest najkrótszy dzień w 2023 roku i ile trwa?

 

Najkrótszy dzień w 2023 roku będzie trwał jedynie 7 godzin i 39 minut. Po nocy z 21 na 22 grudnia będzie jednak przybywać. Szacuje się, że każdego dnia, Słońce będzie dłużej na niebie o 2-3 minuty.

Dzień będzie robił się coraz dłuższy, aż do 20 czerwca 2024 do godziny 22:51. To wtedy nastąpi przesilenie letnie, po którym ponownie dnia będzie ubywać.

Polecamy na Antyweb: Polacy robią biznes na afrykańskich krowach. Jaki?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przesilenie zimowe | najkrótszy dzień w roku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama