Łazik rzeczywiście stoi na Marsie. Sonda sfotografowała go z orbity [ZDJĘCIE]

Wielu nie wierzy, że ludzkość w ogóle eksploruje przestrzeń kosmiczną. Uważają, że to jedna wielka mistyfikacja. Właśnie otrzymaliśmy kolejny dowód, że to tylko teorie spiskowe. Zobaczcie zdjęcie i przekonajcie się sami.

Należąca do Amerykańskiej Agencji Kosmicznej sonda Mars Reconnaissance Orbiter uwieczniła na obrazie łazika Curiosity, który eksploruje wnętrze krateru Gale na Marsie. Robot przez ostatnie 9 lat badał ten tajemniczy obszar w poszukiwaniu śladów życia. Dostarczył naukowcom wiele niezwykle cennych danych o Marsie, dzięki którym niesamowicie poszerzyła się nasza wiedza o tym obiekcie.

Na jej podstawie mogliśmy też o wiele lepiej przygotować najnowszą misję łazika Perseverance i drona Ingenuity. Ich zadaniem też jest poszukiwanie śladów życia w kraterze, w którym niegdyś znajdował się ogromny zbiornik wodny, a na jego dnie mogły egzystować jakieś organizmy.

Reklama

Jeden z najlepszej jakości obrazów łazika Curiosity powstał za pomocą znajdującej się na pokładzie sondy MRO kamery HiRise. Wykonuje ona zdjęcia w kolorze i może dostarczać dane, na podstawie których później generowane są obrazy 3D powierzchni Marsa.

Curiosity w chwili wykonania zdjęcia znajdował się na jednym ze szczytów pasma górskiego Mount Sharp. Łazik eksploruje je od kilku lat. Łazik wcześniej wwiercił się w skały u podstawy klifu. Naukowcy chcą porównać skały z dołu do góry klifu, aby dowiedzieć się, czym się od siebie różnią oraz jakie procesy doprowadziły do ich powstania.

Może to wydać się dziwne, ale badając krater Gale, tak naprawdę poznajemy nie tylko samego Marsa, ale również obiekty, które przybyły z głębi kosmosu, ponieważ krater uformował się w wyniku uderzenia kosmicznej skały.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama