Minerały wodne odnalezione na Marsie. Orbitery przyczyniły się do postępów...

Pustynna planeta po raz kolejny zaskakuje naukowców. Użyli orbiterów do zlokalizowania miejsc, w których znajdowała się kiedyś woda. Znaleziono setki tysięcy potencjalnych lokalizacji.

Mars jest współcześnie suchą i skrajnie nieprzyjazną planetą. Istnieją jednak dowody na to, że nie zawsze tak wyglądał, a jego oblicze zmieniło się w trakcie ostatnich miliardów lat. W odległej przeszłości Mars mocno przypominał Ziemię, a po jego powierzchni pływała woda.

Naukowcy próbują dzisiaj zlokalizować obszary, w których istniały niegdyś zbiorniki wodne, wykorzystując do tego dane zbierane przez orbitery marsjańskie.

Orbitery uprościły Marsa

Wykorzystując dane z Mars Express (misja ESA) oraz Mars Reconnaissance Orbiter, udało się stworzyć szczegółową mapę powierzchni marsjańskiej, zawierającą informacje o złożach minerałów na Czerwonej Planecie.

Reklama

Jak komentuje cytowany przez GIZMODO John Carter z Institut d’Astrophysique Spatiale w Paryżu - Jest to swoiste uproszczenie Marsa. Za jego sprawą, możliwe stało się zlokalizowanie miejsc, w których miliardy lat temu znajdowała się woda.

Dekada prac, ale się opłaciło

Ten projekt, według ESA, trwał dekadę. Zanim zaczęto jego realizację, naukowcy wiedzieli o istnieniu minerałów typowych dla wody w niespełna tysiącu formacji skalnych na czwartej planecie od Słońca. Teraz już dysponują wiedzą o setkach tysięcy lokalizacji.

Ta praca dowiodła, że kiedy szczegółowo badasz starożytne tereny, niedostrzeżenie tych minerałów jest w rzeczywistości dziwactwem. - powiedział Carter. Mowa tutaj o minerałach typowych dla występowania dużej wody oddziałującej ze skałami. Wyróżnia się wśród nich różnego rodzaju gliny i sole.

Tutaj w przyszłości wylądują ludzie

Nowe odkrycia pokazują, jak dużą rolę w kształtowaniu geologii Marsa odgrywała woda wiele miliardów lat temu. Nadal jednak nie wiadomo, czy obecność wody na Marsie była stała, czy może pojawiała się okresowo.

Mapa powstała za sprawą marsjańskich orbiterów, bezpośrednio wskazuje na obszary, które pozwolą rozwiać tę oraz wiele innych wątpliwości. Będą to idealne miejsca do lądowania przyszłych misji marsjańskich. Istnieje szansa, że w niektóre obszary mogą mieć lód wodny skrywający się pod powierzchnią

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | NASA | eksploracja kosmosu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy