NASA buduje kamerę, która sfilmuje moment lądowania kobiet na Księżycu [FILM]

Jakiś czas temu szef SpaceX zapowiadał, że pierwsze w XXI wieku lądowanie ludzi na Księżycu i jego eksploracja będą transmitowane w Internecie na żywo i w wysokiej rozdzielczości.

Teraz dowiadujemy się, że NASA pracuje nad technologią, która umożliwi realizację tej pięknej wizji. Urządzenie ma nosić nazwę Lunar ExoCam. Inżynierowie pracują nad nim od roku. Ma to być mały pojazd, na pokładzie którego znajdzie się kamera zdolna do rejestracji obrazu w wysokiej rozdzielczości. NASA mówi tutaj o jakości 8K, a nawet 16K.

Według przedstawionego planu, urządzenie Lunar ExoCam ma zostać wypuszczone z lądownika w ramach misji Artemis 3, oddalić się od niego i wraz z nim wylądować na powierzchni Księżyca. Ujęcia na lądownik, naturalnego satelitę naszej planety i wychodzących z pojazdu na powierzchnię astronautek, mają być iście spektakularne.

Reklama

Naukowcy z NASA podkreślają, że ta technologia ma pozwolić nie tylko ukoronować pierwsze lądowanie kobiet na Księżycu, ale również ma mieć wymiar badawczy. Urządzenie ma pomóc im lepiej przeanalizować moment zbliżenia się lądownika do powierzchni i przez to później precyzyjniej zaplanować przyszłe misje.

Co ciekawe, jeśli projekt Lunar ExoCam spełni pokładane w nim nadzieje, NASA zapowiada, że nowe misje kosmiczne będą realizowane w podobny sposób. Możemy zatem liczyć, że wszystkie misje w nowej erze eksploracji kosmosu, realizowane przez NASA i SpaceX czy Blue Origin, będziemy mogli podziwiać na żywo i w niesamowitej jakości 8-16K.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama