ChatGPT jako pilot statku kosmicznego. Poradził sobie całkiem nieźle
Wyzwania związane z manualną kontrolą rosnącej liczby statków i satelitów sprawiają, że naukowcy szukają autonomicznych rozwiązań. W ramach specjalnie przygotowanej platformy testowej opartej na grze Kerbal Space Program, sprawdzono, czy ChatGPT poradzi sobie jako pilot. Wyniki pokazały, że inteligentny model językowy może skutecznie pomagać w sterowaniu i podejmowaniu decyzji w misjach kosmicznych, dając nadzieję na dalszy rozwój tej technologii.

Naukowcy sprawdzili, czy ChatGPT może pilotować statek kosmiczny.
"Działasz jako autonomiczny agent kontrolujący statek kosmiczny pościgowy" - napisali w pierwszym monicie. Okazało się, że ChatGPT świetnie sobie poradził.
Badacze od dawna mają na celowniku rozwój autonomicznych systemów do sterowania satelitami, ponieważ jest ich zwyczajnie zbyt wiele, aby ludzie w przyszłości mogli nimi ręcznie operować. Przydałoby się to również przy eksploracji głębokiego kosmosu, gdzie ograniczenia sprawiają, że nie możemy bezpośrednio kontrolować statków kosmicznych w czasie rzeczywistym. Naukowcy są zdania, że musimy pozwolić robotom samodzielnie podejmować decyzje, jeśli chcemy dalej zwiedzać kosmos.
Plac zabaw dla miłośników kosmosu
Badacze lotnictwa przygotowali plac zabaw o nazwie Kerbal Space Program Differential Game Challenge, w którym można projektować, eksperymentować i testować autonomiczne systemy w całkiem realistycznym środowisku. Całość oparta jest na popularnej grze wideo Kerbal Space Program. Wyzwań jest kilka, m.in. misja ścigania i przechwytywania satelity czy misja unikania wykrycia.
Jak ChatGPT poradził sobie w kosmosie?
Naukowcy zdecydowali się na użycie dużego modelu językowego (LLM), ponieważ tradycyjne metody nauki wymagają wielu cykli szkolenia, informacji zwrotnych i udoskonalania. LLM-y natomiast są już trenowane na ogromnych ilościach danych z tekstów pisanych przez ludzi, więc szybko łapią, o co chodzi.
To jednak nie takie proste, aby powierzyć całe sterowanie statkiem LLM-owi.
Aby poradzić sobie z tym wyzwaniem, naukowcy opracowali metodę tłumaczenia danego stanu statku kosmicznego i jego celu w formie tekstowej. Dzięki temu mogli go przekazać do ChatGPT i poprosić o zalecenia dotyczące orientacji i manewrowania maszyną. Aby statek kosmiczny zareagował, badacze przygotowali warstwę translacyjną, która tłumaczyła informacje wyjściowe z LLM w kod funkcjonalny, obsługiwalny przez pojazd.
Okazało się, że ChatGPT ukończył wiele testów w wyzwaniu i zajął ostatecznie drugie miejsce w konkursie. Cała historia miała miejsce jeszcze przed wydaniem najnowszej wersji 4 modelu i wciąż jest wiele do zrobienia, jednak pokazuje to moc i możliwości LLM-ów.