NASA zaprezentuje futurystyczne skafandry dla misji na Księżyc

NASA zapowiada na 15 marca wielką konferencję, w trakcie której oficjalnie zaprezentuje skafandry kosmiczne dla astronautów, którzy wylądują na Księżycu w 2025 roku. Wiemy też, na jakim obszarze mogą pojawić się ludzie.

NASA zapowiada na 15 marca wielką konferencję, w trakcie której oficjalnie zaprezentuje skafandry kosmiczne dla astronautów, którzy wylądują na Księżycu w 2025 roku. Wiemy też, na jakim obszarze mogą pojawić się ludzie.
NASA zaprezentuje futurystyczne skafandry dla misji na Księżyc /NASA /materiały prasowe

Już 15 marca agencja ma pierwszy raz pokazać najnowsze skafandry. NASA nie ukrywa, że będą one futurystyczne. Nie zabraknie w nich najnowocześniejszych na świecie technologii. Mają być one bardziej elastyczne od swoich poprzedników (co znacznie ułatwić ma poruszanie się w nich), łatwiejsze do zakładania, pozbawione zamków (przez które do środka mógłby dostawać się księżycowy pył), pasować na wiele rozmiarów ciała (tym razem na Księżyc lecą też kobiety) i przede wszystkim wytrzymywać ekstremalne temperatury oraz ich wahania, typowe dla naszego naturalnego satelity.

Reklama

Skafandry nowej generacji, z których astronauci będą korzystać podczas przyszłych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i podczas misji na Księżyc, wyprodukują Axiom Space i Collins Aerospace. Kontrakt opiewa na 228 milionów dolarów. NASA wyznaczyć miała standardy techniczne i bezpieczeństwa dla nowego wyposażenia xEMU, ale design, rozwój, testy, certyfikacja, a także niezbędne wyposażenie wspierające, to zadanie dla wybranych podwykonawców.

NASA zaprojektowała skafander dla misji Artemis III

Skafandry są projektowane tak, aby wytrzymać szeroki zakres temperatur, od -157 stopni Celsjusza w cieniu do 121 stopni Celsjusza. Naukowcy informują, że przenośny system podtrzymywania życia (PLSS) kombinezonu ma być zamontowany w formie plecaka. System ma doprowadzać powietrze do skafandra i jednocześnie usuwać dwutlenek węgla i nadmierną wilgoć.

PLSS ma też za zadanie regulować temperaturę, ciśnienie oraz monitorować funkcje życiowe astronauty. W przypadku problemów poinformuje o tym lub wyśle alert do centrum kontroli misji. Sam skafander Podszewka został wykonany z kilku warstw. Pierwsza jest odporna na rozdarcie i jednocześnie wodoodporna, druga powstała z materiału, z którego szyje się kamizelki kuloodporne, natomiast trzecia jest ognioodporna.

Zastosowane technologie robią wrażenie

Testy skafandra odbywają się na pustyni, pod wodą i w wyjątkowych laboratoriach NASA, które mogą symulować grawitację Księżyca, Marsa lub w ogóle jej brak. Efektem końcowym jest skafander kosmiczny, który będzie miał większą elastyczność, większą moc i większe możliwości, aby umożliwić astronautom eksplorację jak nigdy dotąd.

Astronomowie przez ostatnie lata wnikliwie analizowali dane pozyskane przez sondy kosmiczne, w celu wybrania potencjalnych kandydatów na najbardziej dogodne miejsce do lądowania. Przede wszystkim chodziło o cele naukowe i badawcze, ale nie bez znaczenia ma też stała możliwość komunikacji z Ziemią, mniejsze promieniowanie, dostęp do lodu wodnego czy kratery, w których można schronić się przed ekstremalną temperaturą.

To będzie futurystyczny skafander do eksploracji Księżyca

NASA niedawno ogłosiła wybór kilku regionów, w których mogą pierwszy raz w XXI wieku wylądować astronauci. Wszystkie wybrane miejsca są skupione w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Ta wiadomość nie jest żadnym zaskoczeniem, ponieważ od jakiegoś czasu naukowcy wskazywali ten rejon ze względu na występowanie kraterów i znajdującego się w nich lodu wodnego. Jest on kluczowym elementem kolonizacji, ponieważ będzie z niego można pozyskać nie tylko wodę, ale również tlen i paliwo do zasilenia pojazdów.

Agencja nie ukrywa, że obszar południowego bieguna Księżyca ma też wymiar eksploracyjny. Inżynierowie chcą tam przetestować wszelkiej maści pojazdy górnicze, które posłużą do wydobywania cennych surowców. W przyszłości na Srebrnym Globie mają powstać fabryki na potrzeby budowy obiektów kolonizacyjnych i rakiet z misjami np. na Marsa.

Polecamy na Antyweb | O ile skraca się podróż przy podniesieniu prędkości pociągu do 160 km/h

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy