Po 17 latach misji NASA STEREO-A znowu połączy się z domem

Od 2006 roku nie widział domu. Pierwszy raz od wystrzelenia w przestrzeń sonda STEREO-A przeleci w pobliżu Ziemi. Dzięki temu, że znajdzie się blisko naszej planety, będzie można nawiązać z nią współpracę, co pozwoli ujawnić nowe informacje na temat Słońca.

Uzyskamy nowy obraz Słońca
Uzyskamy nowy obraz Słońca Obserwatorium Dynamiki Słońca NASA/Joy NgNASA

Misja NASA STEREO

Misja STEREO jest trzecią misją NASA programu sond słoneczno-ziemskich. W ramach misji w przestrzeń zostały wysłane dwie niemal identyczne sondy STEREO-A (Ahead) i STEREO-B (Behind), które miały badać Słońce, a zwłaszcza koronalne wyrzuty masy

Od 17 lat sonda STEREO-A podążała śladami Ziemi po orbicie wokół Słońca, rejestrując jednocześnie aktywność naszej centralnej gwiazdy. 12 sierpnia w końcu udało jej się dogonić naszą planetę, a ponowne spotkanie może zaowocować nowymi informacjami na temat aktywności Słońca. Połączenie z Ziemią jest rzadką okazją dla sondy do współpracy z innymi słonecznymi misjami NASA.

Misja rozpoczęła się od dwóch statków STEREO-A i STEREO-B

Pierwotnie oba statki współpracowały ze sobą, aby dostarczyć jak najlepszy obraz Słońca na Ziemię. Dzięki nim po raz pierwszy mogliśmy oglądać naszą gwiazdę w pełnej okazałości, w wieloperspektywicznym widoku. Wcześniej dysponowaliśmy jedynie widokiem jednej strony na linii Słońce-Ziemia.

W 2014 roku NASA straciła kontakt z sondą STEREO-B, w związku z czym STEREO-A pozostał sam w swojej misji. Jednak dzięki temu, że ponownie zbliżył się do Ziemi, będzie mógł się stać częścią zespołu, a dane, które zebrał mogą dostarczyć bardzo istotnych informacji na temat pogody słonecznej, która ma ogromny wpływ na Ziemię.

Poznanie mechanizmów odpowiedzialnych za aktywność słoneczną

Dane zostaną porównane z informacjami zebranymi przez Obserwatorium Słoneczne i Heliosferyczne (SOHO), stanowiące wspólną misję NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO) NASA. Dzięki temu agencja będzie w stanie uzyskać nowe spojrzenie na Słońce, stereoskopowe.

Uzyskamy trójwymiarowy obraz Słońca dzięki porównaniu różnych obrazów i połączeniu ich w jeden. Zespół nadzorujący misję STEREO ma również nadzieję na przetestowanie teorii dotyczącej pętli koronalnych. Pętle koronalne są to potężne łuki materii słonecznej, które obserwowane są na powierzchni Słońca w pobliżu równika słonecznego.

Niedawno pojawiła się teoria, że pętle koronalne mogą być po prostu złudzeniami optycznymi. Jeśli spojrzysz na nie z wielu punktów widzenia, odpowiedź powinna stać się bardziej oczywista.
Powiedział w oświadczeniu Terry Kucera, naukowiec projektu STEREO w NASA Goddard Space Flight Center.

Co więcej, ponowne spotkanie STEREO z Ziemią jest o tyle znaczące, że Słońce zbliża się do swojego maksimum aktywności, w związku z czym sonda będzie mogła pobrać dodatkowe dane dotyczące koronalnych wyrzutów masy. Jest to o tyle ważne, że coraz potężniejsze rozbłyski słoneczne zagrażają infrastrukturze komunikacyjnej Ziemi. Im lepiej poznamy naturę słonecznej aktywności, tym lepiej będziemy mogli się przygotować na ewentualne uderzenia energii.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas