Potężny statek kosmiczny zmierza w stronę Ziemi. Wiezie cenny ładunek

Misja NASA OSIRIS-REx to pierwsza próba amerykańskiej agencji pobrania próbki bezpośrednio z asteroidy. Statek w poniedziałek dostosował swoją trajektorię lotu względem Ziemi. Gdy dotrze wystarczająco blisko, kapsuła z pobraną próbką zostanie zrzucona na precyzyjną strefę lądowania.

 Sonda kosmiczna OSIRIS-REx opada w stronę skalistej powierzchni asteroidy Bennu
Sonda kosmiczna OSIRIS-REx opada w stronę skalistej powierzchni asteroidy BennuNASA/Goddard/University of Arizonadomena publiczna

Misja NASA OSIRIS-REx dobiega końca

Statek kosmiczny misji OSIRIS-REx zmierza w stronę Ziemi, a na swoim pokładzie przewozi próbkę pobraną z odległej asteroidy. Gdy tylko dotrze do Ziemi, zrzuci ładunek w specjalnej kapsule. Naukowcy już czekają, by poddać analizie pozyskany materiał. NASA niedawno poinformowała, że statek uruchomił w niedzielę swoje silniki, by dokonać korekty kursu. Zrzut próbek zaplanowany jest na koniec września. Gdyby nie zmieniono trajektorii, statek przeleciałby tuż obok Ziemi.   

Próbka została pobrana z asteroidy Bennu, ma zostać dostarczona na Ziemię 24 września. Statek wypuści kapsułę z ładunkiem, która wyląduje około 13 minut później na wyznaczonym obszarze poligonu testowo-szkoleniowego Departamentu Obrony w stanie Utah na południowy zachód od Salt Lake City.

Sam statek OSIRIS nie pozostanie długo w pobliżu Ziemi. Gdy tylko dostarczy bezpiecznie próbkę, zostanie wysłany na kolejną misję, mającą na celu zbadanie asteroidy Apophis. W związku z czym zyska nowe miano, OSIRIS-APEX (OSIRIS-Apophis Explorer).

Obraz Bennu został stworzony na podstawie obserwacji dokonanych przez należącą do NASA sondę kosmiczną OSIRIS-REx, która badała asteroidę w bliskiej odległości przez ponad dwa lata
Obraz Bennu został stworzony na podstawie obserwacji dokonanych przez należącą do NASA sondę kosmiczną OSIRIS-REx, która badała asteroidę w bliskiej odległości przez ponad dwa lataNASA/Goddard/University of Arizonadomena publiczna

Próbka z odległej asteroidy

Misja OSIRIS-REx ruszyła we wrześniu 2016 roku. Próbka, która zmierza w kierunku Ziemi, pobrana została w 2020 roku. Od tamtej pory statek odbywa drogę z powrotem, by zrzucić ładunek. Jest to pierwsza próba NASA pobrania próbki bezpośrednio z asteroidy. Naukowcy już czekają, by móc dokładnie ją przeanalizować oraz odkryć ewentualne wskazówki dotyczące pochodzenia życia na Ziemi.

Bennu jest asteroidą o strukturze gruzowatej, co za tym idzie, nie jest zbudowana z litej skały. Jej średnica wynosi niewiele ponad 500 metrów. Składa się z luźno ze sobą połączonych skał i cząstek, które tworzą zwartą całość dzięki oddziaływaniu grawitacji.

Statek OSIRIS znajduje się obecnie w odległości 7 milionów kilometrów od Ziemi. Porusza się ze średnią prędkością 23 000 kilometrów na godzinę. Jak informuje NASA, będzie trzeba przeprowadzić jeszcze jedną korektę trajektorii lotu, która zaplanowana jest na 17 września, czyli na tydzień przed planowanym zrzutem.

Szkolenie ukraińskich żołnierzy. "Najtrudniej jest przetrwać pierwszy szturm"Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas