Potężny statek kosmiczny zmierza w stronę Ziemi. Wiezie cenny ładunek

Misja NASA OSIRIS-REx to pierwsza próba amerykańskiej agencji pobrania próbki bezpośrednio z asteroidy. Statek w poniedziałek dostosował swoją trajektorię lotu względem Ziemi. Gdy dotrze wystarczająco blisko, kapsuła z pobraną próbką zostanie zrzucona na precyzyjną strefę lądowania.

Misja NASA OSIRIS-REx dobiega końca

Statek kosmiczny misji OSIRIS-REx zmierza w stronę Ziemi, a na swoim pokładzie przewozi próbkę pobraną z odległej asteroidy. Gdy tylko dotrze do Ziemi, zrzuci ładunek w specjalnej kapsule. Naukowcy już czekają, by poddać analizie pozyskany materiał. NASA niedawno poinformowała, że statek uruchomił w niedzielę swoje silniki, by dokonać korekty kursu. Zrzut próbek zaplanowany jest na koniec września. Gdyby nie zmieniono trajektorii, statek przeleciałby tuż obok Ziemi.   

Reklama

Próbka została pobrana z asteroidy Bennu, ma zostać dostarczona na Ziemię 24 września. Statek wypuści kapsułę z ładunkiem, która wyląduje około 13 minut później na wyznaczonym obszarze poligonu testowo-szkoleniowego Departamentu Obrony w stanie Utah na południowy zachód od Salt Lake City.  

Sam statek OSIRIS nie pozostanie długo w pobliżu Ziemi. Gdy tylko dostarczy bezpiecznie próbkę, zostanie wysłany na kolejną misję, mającą na celu zbadanie asteroidy Apophis. W związku z czym zyska nowe miano, OSIRIS-APEX (OSIRIS-Apophis Explorer). 

Próbka z odległej asteroidy

Misja OSIRIS-REx ruszyła we wrześniu 2016 roku. Próbka, która zmierza w kierunku Ziemi, pobrana została w 2020 roku. Od tamtej pory statek odbywa drogę z powrotem, by zrzucić ładunek. Jest to pierwsza próba NASA pobrania próbki bezpośrednio z asteroidy. Naukowcy już czekają, by móc dokładnie ją przeanalizować oraz odkryć ewentualne wskazówki dotyczące pochodzenia życia na Ziemi.  

Bennu jest asteroidą o strukturze gruzowatej, co za tym idzie, nie jest zbudowana z litej skały. Jej średnica wynosi niewiele ponad 500 metrów. Składa się z luźno ze sobą połączonych skał i cząstek, które tworzą zwartą całość dzięki oddziaływaniu grawitacji.  

Statek OSIRIS znajduje się obecnie w odległości 7 milionów kilometrów od Ziemi. Porusza się ze średnią prędkością 23 000 kilometrów na godzinę. Jak informuje NASA, będzie trzeba przeprowadzić jeszcze jedną korektę trajektorii lotu, która zaplanowana jest na 17 września, czyli na tydzień przed planowanym zrzutem.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: planetoida Bennu | asteroida | NASA | Kosmos | OSIRIS-REx

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy