Promienie słoneczne na Marsie. Łazik Curiosity zrobił oszałamiające zdjęcie

Łazik Curiosity czekał cały rok marsjański, aby uchwycić ten niezwykły moment. Najnowsze zdjęcie ukazuje promienie słoneczne przebijające się przez kłęby chmur na Marsie. Spektakularne zjawisko występuje bardzo rzadko.

W takiej jakości chmur na Marsie jeszcze nie oglądaliśmy
W takiej jakości chmur na Marsie jeszcze nie oglądaliśmy NASA/JPL-Caltech/MSSS/SSINASA

  • Czasami nawet łazik marsjański spogląda z nostalgią w niebo, w przerwach między prowadzonymi badaniami skał. 
  • 2 lutego wykonał niesamowite zdjęcie promieni słonecznych przebijających się przez chmury na Marsie
  • Jest to również ważne pod względem badania atmosfery czerwonej planety i poszerza naszą wiedzę na jej temat.  

Badanie chmur na Marsie Curiosity prowadzi od 2021 roku, jednak do tej pory korzystał tylko z czarno-białej kamery. W styczniu naukowcy postanowili wykorzystać drugą, masztową kamerę, która pozwala na prowadzenie obserwacji w kolorze. To dzięki niej możemy cieszyć wzrok tym niecodziennym obrazem.

Marsjańskie chmury w promieniach Słońca

Mimo że zdjęcie przypomina nasze ziemskie widoki, to dla naukowców jest źródłem wielu cennych informacji. Zwykle chmury na Marsie składają się z lodu wodnego, jednak przez to nie wznoszą się wyżej niż na wysokość 60 kilometrów.

Te widoczne na zdjęciu muszą znajdować się dużo wyżej ze względu na kąt padania promieni słonecznych. W związku z tym nie są zbudowane z lodu wodnego a z zamrożonego dwutlenku węgla, co pozwala im - jak tłumaczą naukowcy - wznosić się dużo wyżej.

Takie zjawisko jest bardzo rzadkie na Marsie
Takie zjawisko jest bardzo rzadkie na MarsieNASA/JPL-Caltech/MSSSNASA

Ze względu na orbitę planety, chmury na Marsie nie są powszechnym widokiem. W zależności od tego w jakim punkcie planeta znajduje się względem Słońca, temperatura znacznie się zmienia, co wpływa na warunki meteorologiczne na czerwonej planecie.

Co za tym idzie, łazik Curiosity musiał czekać cały marsjański rok (to prawie dwa ziemskie lata), aby móc zaobserwować niezwykłe widowisko w niespotykanej dotąd jakości.

Badając chmury, łazik musiał monitorować zmiany dotyczące atmosfery. Na podstawie danych wysłanych z Marsa naukowcy doszli do wniosku, że wysokość, na jakiej znajdują się chmury, można oszacować na podstawie kolorów, które przybierają. Podobnie sprawa ma się na Ziemi, gdy możemy zaobserwować promienie słońca w chmurach srebrzystych.

Tego typu promienie słoneczne są rzadko obserwowane na Ziemi, a co dopiero na Marsie, dlatego to zdjęcie jest tak niezwykłe. Słońce musi znaleźć się wysoko w atmosferze, aby wyróżnić odpowiednią warstwę chmur. Zazwyczaj ten moment następuje tuż przed zachodem lub tuż po wschodzie Słońca.

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas