Przełomowa misja kosmiczna z udziałem Polaków - gdzie obejrzeć start?

Już dzisiaj rusza flagowa misja sondy ESA JUICE. Jest to ważne wydarzenie szczególnie dla polskiego przemysłu kosmicznego, ponieważ aż trzy z dziesięciu instrumentów sondy zostały stworzone przez polskich specjalistów.

Na dzisiaj, czyli 13 kwietnia, zaplanowany jest start misji rakiety Ariane 5, która wyniesie na orbitę księżyca Jowisza sondę JUICE. Będzie to pierwsza w historii sonda kosmiczna, która zostanie wystrzelona na orbitę obcego księżyca. Co więcej, wyposażona została w elementy, które wyszły spod rąk polskich inżynierów. Rakieta ma wystartować z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Polskie akcenty w misji JUICE na Jowisza

Przede wszystkim swój udział w tej misji ma Centrum Badań Kosmicznych PAN, które dbało o zaplecze naukowe oraz projektowało prototypy i modele lotne instrumentów. Swój udział miała też firma Astronika Sp. z o.o., odpowiedzialna za projekty modeli kwalifikacyjnych i lotnych. Znana jest również z produkcji komponentów dla lądownika NASA InSight badającego od 2018 roku wstrząsy sejsmiczne na Marsie.

Reklama

Natomiast spod rąk inżynierów firmy Sener Polska Sp. z o.o. wyszły podzespoły wchodzące w skład paneli słonecznych zasilających sondę. Mimo że w pracach nad projektem misji JUICE wzięli udział naukowcy łącznie z 16 krajów europejskich oraz USA, Japonii i Izraela, to uczestnictwo polskich naukowców i inżynierów było kluczowe dla całej misji. 

Cele misji JUICE

Celem misji sondy JUICE jest przede wszystkim zbadanie księżyców Jowisza, głównie Europy, Kalisto, a w szczególności Ganimedesa, który w przyszłości może posłużyć jako baza przesiadkowa dla misji badających najdalsze zakątki kosmosu.

Instrument RPWI służy do scharakteryzowania emisji radiowych i środowiska plazmowego Jowisza oraz jego księżyców lodowych. Urządzenie zawiera: 10 czujników i 3 odbiorniki oraz 4 sondy do pomiaru plazmy, magnetometr z trzema antenami i analizator pola elektrycznego zbierający pomiary radiowe.

Gdzie zobaczyć start rakiety Ariane z sondą JUICE na pokładzie?

Start rakiety będzie można oglądać na żywo bezpośrednio w telewizji internetowej ESA bądź za pośrednictwem platformy YouTube.

O godzinie 13:45 rozpocznie się program startowy, natomiast o 16:30 będziemy mogli wziąć udział w odprawie prasowej po starcie. Misja podzielona została na kilka etapów, czyli w pierwszej kolejności wystrzelenie JUICE za pośrednictwem Ariane 5. Oddzielenie sondy od rakiety. Odebranie pierwszych sygnałów z JUICE i zakończenie rozmieszczania paneli słonecznych. Następnie, przez dwa tygodnie, sonda JUICE uruchomi swoje anteny i wysięgniki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ESA | Rakieta | Sonda | ariane-5
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy