Reklama

SpaceX buduje małą wersję statku BFS. Pierwsze starty już w 2019 roku

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zanim zobaczymy futurystyczny, pełnowymiarowy statek Big Falcon Spaceship, pojawi się jego mniejsza wersja.

Elon Musk zdradził kilka bardzo ciekawych szczegółów na temat budowanej właśnie przez jego firmę SpaceX najpotężniejszej rakiety w historii przemysłu kosmicznego, a mianowicie Big Falcon Rocket i statku kosmicznego Big Falcon Spaceship.

Na swoim profilu na Twitterze napisał, że inżynierowie pracują nad małą wersją statku, którego określił słowami Mini-BFR. Miliarder początkowo nie chciał za bardzo wdawać się w szczegóły, ale ciągnięty za język przez swoich fanów, ujawnił co nieco. Okazuje się, że będzie to mały statek przeznaczony do testów. Wykonany zostanie na bazie starego, ale sprawdzonego w boju drugiego stopnia rakiety Falcon-9.

Reklama

Plan przewiduje wyposażonego tej części rakiety w skrzydła i osłony termiczne, aby inżynierowie mogli sobie poćwiczyć wejścia urządzenia w atmosferę z olbrzymimi prędkościami. Nie będzie to łatwe, tak samo jak miało to miejsce w przypadku pierwszych lądowań pierwszych stopni Falcona-9 na lądzie i pływających mobilnych platformach.

Musk zdradził, że pierwsze testy powietrzno-kosmiczne Mini-BFR mają rozpocząć się już 8 miesięcy. Fani SpaceX i entuzjaści eksploracji kosmosu będą więc mieli masę frajdy, oglądając częste testy technologii wartej ok. 5 miliardów dolarów, która pozwoli nam w niedalekiej przyszłości powrócić na Srebrny Glob, odbyć pierwszą załogową misję na Czerwoną Planetę i zbadać inne obiekty przemierzające Układ Słoneczny.

Przypomnijmy, że pierwszym pasażerem gotowej rakiety BFR i statku BFS będzie Yusaku Maezawa, 42-letni japoński miliarder, który znajduje się w pierwszej dwudziestce najbogatszych ludzi w Kraju Kwitnącej Wiśni. Majątku dorobił się na branży modowej i kolekcji sztuki. Co ciekawe, nie będzie sam na pokładzie statku kosmicznego BFS w swojej misji okrążenia Księżyca. Elon Musk poinformował, że Japończyk zabierze ze sobą jeszcze 6-8 swoich znajomych architektów, projektantów i artystów. Lot planowany jest na rok 2023.

Źródło: GeekWeek.pl/Elon Musk/Twitter / Fot. SpaceX

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy