Starship czyli rakieta-gigant przeszła kolejny test. Lot na Marsa bliżej?

Rakieta Starship ma 33 silniki i właśnie przeszła tzw. test statyczny. Nowa rakieta Elona Muska jest już prawie gotowa. Legendarna Saturn V z programu Apollo wygląda przy niej jak młodszy brat. Zabierze nas na Marsa! - zapowiada Musk.

Test statyczny rakiety Starship trwał zaledwie kilka sekund
Test statyczny rakiety Starship trwał zaledwie kilka sekundTwitter

Starship to zdecydowanie największa rakieta, jaka kiedykolwiek powstała na naszej planecie. Bije konkurencję pod każdym względem - wielkości, mocy i ciężaru. Wystarczy porównać ją do największej rakiety programu Apollo, czyli Saturn V. Gigant Elona Muska waży 150 ton, ma 120 metrów wysokości i 9 metrów średnicy.

Rakieta Starship firmy SpaceX należącej do Elona Muska przeszła właśnie kolejny test, który został nazwany "statycznym". Był on prawie udany. Prawie, bo z 33 silników jeden został wyłączony tuż przed rozpoczęciem testu, a drugi sam się zatrzymał. Elon Musk mimo wszystko był zadowolony.

Zespół wyłączył jeden silnik, a drugi zatrzymał się sam, czyli łącznie uruchomiło się 31 silników. Ale to wciąż na tyle dużo, aby osiągnąć orbitę
.wpis Elona Muska na tweeterze po teście rakiety Starship

Test trwał zaledwie kilka sekund i polegał na uruchomieniu wszystkich silników z siłą ok. 70 procent pełnej mocy ciągu. Przed rozpoczęciem odliczania, zbiorniki znajdującej się w Super Heavy zostały napełnione mieszanką ciekłego metanu oraz ciekłego tlenu. Silniki zostały uruchomione w czwartek 9 lutego o godzinie 22:14 czasu polskiego w należącym do firmy ośrodku testowym Starbase w Boca Chica w Teksasie. 

SpaceX zamierza sprawdzić, czy w wyniku testu nie doszło do uszkodzenia platformy startowej. Wcześniejsze podobne testy spowodowały pęknięcia betonu przy konstrukcji podtrzymującej rakietę, co wymagało naprawy. Wszystkie testy nowej rakiety Starship powinny zakończyć się wkrótce i będzie ona gotowa do pierwszego startu, który powinien nastąpić w najbliższych tygodniach.

31 uruchomionych silników jednocześnie to absolutny rekord największej ilości jednostek napędowych, jakie kiedykolwiek zaczęły działać w jednej rakiecie. Tym samym został pobity rekord radzieckiej, 30-silnikowej rakietę N1, która zaliczyła cztery nieudane próby lotu w latach 1969-1972.

Starship to rakieta dwustopniowa, która powstała z myślą o programie powrotu ludzi na Księżyc, a także pierwszym załogowym locie na Marsa. Elon Musk po udanym teście 31 silników oznajmił na Twitterze, że w przyszłości Starship zabierze ludzkość na Marsa. Pierwszy start rakiety Starship powinien nastąpić prawdopodobnie na przełomie lutego i marca.

Wpadłeś pod lód i co dalej? Młodzież ze Szwecji zna rozwiązanieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas