Elon Musk podał datę pierwszego kosmicznego lotu statku Starship

Po 1,5 roku opóźnienia, najpotężniejszy w historii ludzkości system transportu kosmicznego o nazwie Starship, w końcu odbędzie swój dziewiczy lot w kosmos. Jeśli przebiegnie pomyślnie, to utorowana zostanie droga do powrotu ludzi na Księżyc.

Po 1,5 roku opóźnienia, najpotężniejszy w historii ludzkości system transportu kosmicznego o nazwie Starship, w końcu odbędzie swój dziewiczy lot w kosmos. Jeśli przebiegnie pomyślnie, to utorowana zostanie droga do powrotu ludzi na Księżyc.
Elon Musk podał datę pierwszego kosmicznego lotu statku Starship /Elon Musk/Spacex /materiały prasowe

— Jeśli pozostałe testy wypadną pomyślnie, w przyszłym miesiącu podejmiemy próbę wystrzelenia statku kosmicznego — napisał Elon Musk w serwisie Twitter. Na tę wspaniałą informację od szefa SpaceX wielu entuzjastów eksploracji kosmosu czekało od 2021 roku, gdy statek Starship pierwszy raz pojawił się na platformie startowej.

Pierwotnie kosmiczny lot zestawu rakiety Booster i statku Starship miał odbyć się w wakacje 2021 roku. Jednak amerykańska Federalna Służba Lotnictwa (FAA) ogłosiła swoją chęć przeprowadzenia szczegółowego badania wpływu działalności kosmicznego miasteczka Starbase firmy SpaceX w Teksasie na środowisko naturalne.

Reklama

Awaria Starship to wielka tragedia dla środowiska

Urzędnicy państwowi obawiali się, że katastrofa rakiety Starship mogłaby mieć tragiczny wpływ na faunę i florę, a także zagrozić mieszkańcom wybrzeża południowego Teksasu. FAA przygotowała raport w tej sprawie i poinformowała Elona Muska, jakie musi spełnić kryteria bezpieczeństwa, by mogła zostać wydana zgoda na organizowanie lotów kosmicznych.

Starship nie mieliśmy okazji zobaczyć na niebie od 1,5 roku, a jego ostatnia wyprawa była zaledwie skokiem w porównaniu z nadchodzącym testem orbitalnym. W maju 2021 roku trzysilnikowy prototyp górnego stopnia o nazwie SN15 wzbił się na wysokość ok. 10 kilometrów nad Starbase, po czym wrócił na Ziemię w celu pionowego lądowania.

Pierwszy kosmiczny lot Starship już w marcu?

Teraz wszystko wskazuje na to, że pierwszy lot Staship stanie się rzeczywistością już w marcu. Elon Musk nie kryje swojego zadowolenia, ale jednocześnie uczciwie przyznał, że — "sukces jest daleki od pewności, ale emocje są gwarantowane".

W trakcie pierwszego lotu zestawu, prototyp rakiety Super Heavy o nazwie Booster 7 uruchomi wariant górnego stopnia o nazwie Ship 24 z ośrodka Starbase w Teksasie. Booster 7 spadnie do Zatoki Meksykańskiej niedługo po starcie, ale Statek 24 ma jednokrotnie okrążyć Ziemię, zanim spadnie do wód Oceanu Spokojnego w pobliżu hawajskiej wyspy Kauai.

Polecamy na Antyweb | Ktoś tu chyba stracił rozum. Tysiąc dolarów za... weryfikację na Twitterze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Starship | Elon Musk | booster
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy