Starship już na platformie i gotowy do pierwszego lotu w kosmos

Elon Musk musiał czekać ponad rok na ten wielki moment. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko dziewiczego lotu kosmicznego statku Starship.

Elon Musk musiał czekać ponad rok na ten wielki moment. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko dziewiczego lotu kosmicznego statku Starship.
Starship niemal gotowy do lotu w kosmos /Twitter

Niedawno firma SpaceX otrzymała zgodę na start najpotężniejszego w historii ludzkości systemu transportu kosmicznego, jeśli spełni wiele warunków postawionych przez agencję FAA z myślą o ochronie środowiska naturalnego. Wygląda na to, że Elon Musk dostosował się do wymagań władz i jest gotowy do startu.

Starship połączony z Boosterem ma niesamowite 120 metrów wysokości, a na jego pokładzie znajduje się aż 39 silników Raptor. W dziewiczym locie zestawu udział ma wziąć Ship 24 i Booster 7, czyli konfiguracja, która została złożona już rok temu.

Reklama

Starship gotowy do lotu w kosmos. Kiedy start?

Elon Musk ze swoim zespołem inżynierów i fanami musieli czekać ponad rok na ten wielki moment. Jeśli lot przebiegnie pomyślnie, znajdziemy się już tylko o krok od lotu na Księżyc i pierwszego lotu na Marsa. Obecnie w ośrodku SpaceX trwają przygotowania do testów statycznych Boostera 7. Start Starship może dobyć się w ciągu 2 tygodni.

Jak będzie wyglądał lot Starship? Po starcie zestawu, po ok. 3 minutach Starship odłączy się od Boostera i wejdzie na orbitę okołoziemską, a Booster uruchomi silniki i wyląduje w wodach Zatoki Meksykańskiej. Tymczasem Starship wykona 3/4 okrążenia Ziemi i uruchomi sześć silników, by wylądować w wodach Oceanu Spokojnego, w okolicach Hawajów.

Starship zabierze ludzi na Księżyc i Marsa

SpaceX podało, że całe wydarzenie ma trwać ok. 90 minut. Starship i Booster nie będą ratowane. Oba pojazdy skończą swój żywot w wodzie i staną się symbolem prób stworzenia technologii, która ma pozwolić ludzkości powrócić na Księżyc i odbyć pierwszą podróż na obcą planetę, Marsa.

Musk zapowiedział, że jeśli test przebiegnie po jego myśli, to jeszcze w tym roku możemy spodziewać się kolejnych lotów kosmicznych Starship, a już kończących się lądowaniem na lądzie. Niebawem mają być też gotowe morsie platformy startowe, dzięki którym będzie można podróżować Stashipami po całym świecie, a armia USA będzie mogła transportować w dowolne miejsce broń jądrową.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | technologia | SpaceX | Starship | booster
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama