Samolot rządowy "Roman Dmowski" już czeka na polskiego astronautę
Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wylądował na Ziemi po swoim pobycie w kosmosie w ramach misji AX-4. Na pierwszego w XXI wieku polskiego astronautę w Houston już czeka żona i członkowie narodowej Grupy Dowodzenia Lotniczego, którzy zabiorą go rządowym samolotem do niemieckiej Kolonii, gdzie m.in. przejdzie dodatkowe badania medyczne.

"Wraz z żołnierzami Wojska Polskiego i lekarzami Europejskiej Agencji Kosmicznej czekamy w Houston ze specjalnym transportem medycznym, który bezpiecznie przetransportuje @astro_slawosz do Europy. Dziękuję Grupie Dowodzenia Lotniczego 1 Bazy Lotnictwa Transportowego za gotowość i zaangażowanie. W szczególności realizującym dowodzenie operacyjne - mjr Szymonowi Liskowi, mjr Fabianowi Kolbuszowi, mjr Dariuszowi Grodzkiemu, mjr Mateuszowi Kubiakowi. Dziękuję również gen. broni Markowi Sokołowskiemu, gen. bryg. pil. Pawłowi Bigosowi oraz mjr Łukaszowi Tylskiemu, jak i @ministerstworozwoju, @polsa.gov.pl" - napisała na Instagramie Aleksandra Wiśniewska-Uznańska, żona polskiego astronauty.
Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski rządowym samolotem
Polski samolot rządowy już czeka na Uznańskiego na płycie lotniska w Houston. Polski astronauta ma pojawić się tam ok. godziny 19:45. Bezpośrednio z USA ma polecieć do niemieckiej Kolonii, gdzie znajduje się placówka Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tam przejdzie dodatkowe badania medyczne i spotka się z przedstawicielami ESA. Następnie tym samym samolotem ma wrócić do Polski.
W trakcie misji Ignis, która trwała 17 dni, Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej aż 13 niezwykle ważnych eksperymentów, które zostały przygotowane przez polskie podmioty i zaakceptowane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Większość z nich przyleciała na ISS z załogą Ax-4, ale dwa z nich wysłano tam już w kwietniu w ramach misji cargo.
Boeing 737-800 "Roman Dmowski" czeka na polskiego astronautę
Polski astronauta wróci do Polski naszym rządowym samolotem Boeing 737-800 BBJ2 o nazwie "Roman Dmowski" (numer boczny 0111). Pierwszy raz ta maszyna wylądowała na lotnisku Chopina w Warszawie 7 października 2021 roku, dołączając do floty 1. Bazy Lotnictwa Transportowego. Samolot, dostarczony w ramach umowy z 31 marca 2017 roku z The Boeing Company, jest przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie (VIP). Wyposażono go w luksusową kabinę z salonem HEAD dla 4 pasażerów, strefą VIP dla 2 osób, 12 miejscami w klasie biznes oraz 48 w klasie ekonomicznej.
"Roman Dmowski" przeszedł procedurę odbioru technicznego w zakładach Sabena Technics w Bordeaux, gdzie zainstalowano m.in. dodatkowe zbiorniki paliwa umożliwiające loty transatlantyckie oraz zaawansowane systemy łączności i nawigacji. Samolot jest drugim z trzech Boeingów 737 zakupionych w celu modernizacji floty VIP, obok "Józefa Piłsudskiego" i "Ignacego Jana Paderewskiego".
"Roman Dmowski" to jeden z najnowocześniejszych samolotów na świecie
Wyposażenie "Romana Dmowskiego" obejmuje zaawansowane systemy militarne, takie jak szyfrowana łączność radiowa i satelitarna, systemy nawigacyjne TACAN, identyfikacja bojowa IFF (moduł 5), odbiorniki GPS z modułem SAASM oraz systemy ochrony, w tym aktywne i pasywne systemy samoobrony, takie jak wyrzutnie flar chroniące przed pociskami. Samolot pełni również funkcję Powietrznego Punktu Kierowania Państwem, umożliwiając zarządzanie państwem z powietrza.
Jego wnętrze zawiera gabinet lekarski z urządzeniami ratującymi życie, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort podróży. Koszt zakupu trzech Boeingów, w tym "Dmowskiego", wyniósł około 2,5 mld zł brutto, a opóźnienia w dostawie wynikały z zakłóceń spowodowanych pandemią COVID-19, w tym problemów z dostępnością specjalistów i testami samolotów
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!