Start indyjskiej misji księżycowej Chandrayaan-3 już w przyszłym tygodniu

Już w przyszłym tygodniu rusza misja księżycowa Indyjskiej Agencji Kosmicznej, która ogłoszona została na początku roku. Według Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), lot ciężkiej rakiety nośnej LVM-3 odbędzie się 14 lipca.

Wystrzelenie Chandrayaan-2 z centrum kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota
Wystrzelenie Chandrayaan-2 z centrum kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota P. RAVIKUMAR / Reuters / ForumAgencja FORUM

Indyjska misja księżycowa

Ogłoszona na początku tego roku misja Chandrayaan-3 na Księżyc rusza już w przyszłą sobotę. Przewodniczący ISRO S. Somnath powiedział w zeszłym miesiącu, że najprawdopodobniej trzecia indyjska misja księżycowa odbędzie między 13 a 19 lipca. Prawie wszystkie testy zostały już zakończone, a zintegrowany moduł Chandrayaan-3 jest prawie gotowy.

Misja ma na celu eksplorację Księżyca za pomocą łazika podobnego do wcześniejszego Chandrayaan-2. Natomiast lądownik misji Chandrayaan-3 został wyposażony w najnowocześniejsze technologie, między innymi rozkładany mechanizm do bezpiecznego lądowania, prędkościomierz, silniki na paliwo ciekłe z przepustnicą, wysokościomierze laserowe i radiowe, a także systemy identyfikacji i unikania niebezpieczeństw.

Łazik Chandrayaan-3 będzie się posługiwał przede wszystkim rentgenowskim spektrometrem cząstek alfa i spektroskopem przebicia indukowanego laserem, aby móc przeprowadzać jakościowe i ilościowe analizy pierwiastków zawartych w księżycowej glebie i skałach.

W marcu łazik Chandrayaan-3 przeszedł znaczące testy, co wykazało, że jest w stanie wytrzymać w wymagających warunkach, które będą panowały już podczas startu rakiety. Łazik wraz z lądownikiem zostanie wyniesiony za pomocą rakiety nośnej LVM-3.

Współpraca na polu rozwoju przemysłu kosmicznego

Priorytetem jest badanie składu pierwiastków środowiska księżycowego w miejscu lądowania, środowiska plazmy powierzchniowej, sejsmiczności Księżyca oraz termofizyka regolitu, czyli warstwy skały pokrywającej powierzchnię między innymi naszego naturalnego satelity.

Ostatnie lata przyniosły Indiom znaczny rozwój w zakresie eksploracji kosmosu. Kraj przyjął strategię kosmiczną zachęcającą inne gałęzie przemysłu i władzy do współpracy, w tym między innymi ISRO i przedsiębiorcami rozwijającymi technologię kosmiczną.

ISRO obecnie pracuje nad ambitnym projektem lotów kosmicznych, Ganganyaan. Budżet misji wynosi 1,8 miliarda dolarów, a celem jest wysłanie trzech astronautów na niską orbitę okołoziemską na trzy dni. W założeniu misja ma się rozpocząć w 2024 roku. Co więcej, Indie przystąpiły w zeszłym miesiącu do NASA Artemis Accords w ramach promocji współpracy z innymi krajami, które uczestniczą projektach nad rozwojem badań i eksploracji kosmosu.

Rakieta LVM-3 wystartuje 14 lipca z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota, Andhra Pradesh.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas