Tak wygląda z satelity kontenerowiec Ever Given blokujący Kanał Sueski [ZDJĘCIA]

Od 23 marca jeden z największych na świecie kontenerowców blokuje Kanał Sueski, przez co praktycznie zamarła żegluga pomiędzy Azją a Europą. Dzięki satelitom obserwacyjnym możemy zobaczyć, jak wygląda sytuacja z orbity.

400-metrowy kontenerowiec o nazwie Ever Given, należący do firmy EverGreen, ugrzązł na mieliźnie w poprzek kanału, uniemożliwiając przepływ tysięcy innych jednostek. Blokada kanału może potrwać nawet 2 tygodnie, ponieważ usunięcie tak potężnego statku będzie przedsięwzięciem logistycznym na niespotykaną dotąd skalę.

Przekonać się o tym możecie patrząc na załączone obrazy wykonane przez satelity sieci obserwacyjnej Copernicus, PlanetLabs oraz Maxar Technologies. Ever Given waży 224 tysiące ton i jest jednym z największych na świecie frachtowców. Szacuje się, że Kanałem Sueskim każdego roku przepływa ponad 20 tysięcy statków, które transportują towary stanowiące aż 14 procent wartości światowego handlu.

Reklama

Dokładnie nie wiadomo, w jaki sposób doszło do utknięcia kontenerowca na mieliźnie, ale w dniu wypadku występował porywisty wiatr o prędkości ponad 75 km/h, a nad obszarem Kanału Sueskiego panowała burza piaskowa. Eksperci uważają, że statek mógł stracił sterowność, ale niejasne jest, dlaczego nie kierowano się wskazaniami GPS.

Niektórzy twierdzą, że wypadek ten nie jest przypadkowy, zwłaszcza w czasie pandemii, w której wiele europejskich firm już boryka się z problemami. W wyniku tego incydentu poniosą dodatkowe wielomiliardowe straty. Blokada Kanału Sueskiego zaowocuje też wzrostem cen ropy i produktów elektronicznych pochodzących z Azji.

Źródło: GeekWeek.pl/Maxar Technologies/ESA / Fot. Maxar Technologies/ESA/PlanetLabs

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy