Teleskop Jamesa Webba może rozwiązać zagadkę dziwnej gwiazdy w galaktyce

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został użyty do obserwacji jednej z najbardziej tajemniczych gwiazd w galaktyce. Jest to obiekt KIC 8462852, który znajduje się niespełna 1,5 tys. lat świetlnych od nas. Gwiazda Boyajiana wykazuje dziwne anomalie związane ze zmianami jasności, które to obecnie nie mają naukowego wytłumaczenia.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webbaforplayday123RF/PICSEL

KIC 8462852, czyli gwiazda Boyajiana to jeden z najbardziej tajemniczych obiektów tego typu w całej Drodze Mlecznej, których są miliony. Znajduje się ona 1480 lat świetlnych od nas i została odkryta w 2015 r. Od tego czasu spędza sen z powiek części badaczy, którzy próbują rozwikłać zagadkę jej anomalii.

Gwiazda Boyajiana ma wahania jasności i długoterminowe zmiany

KIC 8462852 to obiekt, który wykazuje się dziwnym zachowaniem. Naukowcy od samego początku obserwują tu krótkie wahania jasności oraz długoterminowe zmiany, które wymykają się dotychczasowej wiedzy na temat gwiazd. Potrafi ona ściemnieć nawet o 22 proc. względem typowej jasności.

Wizja artystyczna gwiazdy BoyajianaNASA/JPL-Caltechmateriał zewnętrzny

Teoretycznie można pokusić się o stwierdzenie, że za spadki jasności mogą odpowiadać krążące tam egzoplanety, które przysłaniają na chwilę obiekt. Tak jednak nie jest i wyjaśnienie zagadki leży gdzieś indziej. Wynika to z faktu, że wspomniane przyciemnienia są bardzo nieregularne i nie można tutaj doszukać się określonego wzorca.

Naukowcy wykorzystali Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

"KIC 8462852 wykazuje niezwykłą krzywą blasku, pokazując zarówno głębokie spadki blasku, jak i zmiany długoterminowe. Zaproponowaliśmy obserwacje tego obiektu w zakresie długości fal od 1,7 do 25 mikronów, aby zmierzyć emisję cieplną z materiału okołogwiazdowego powodującą obserwowane zmiany krzywej blasku." - czytamy w propozycji zespołu kierowanego przez astronoma Massimo Stiavellego z Instytutu Naukowego Teleskopu Kosmicznego (STScI).

Badania zostały podzielone na dwie fazy. Naukowcy chcą przyjrzeć się bliżej widmom gwiazdowym oraz opracować nowe wzorce. Ponadto zostanie dokładniej zbadany pył okołogwiazdowy oraz jego temperatura, co pozwoli na lepsze poznanie natury tego obiektu.

Warto dodać, że KIC 8462852 to nie jedyna gwiazda, która wykazuje dziwne spadki jasności. Bardziej znanym obiektem tego typu, który również ma podobne anomalie jest Betelgeza. To ogromna gwiazda, która jest jedną z najjaśniejszych na naszym niebie. Czerwony nadolbrzym ma masę około 15-20 Słońc. Sugeruje się, że gwiazda za jakiś czas skończy jako supernowa, a więc bardzo spektakularną eksplozją.

Biden ujawnia pierwszy obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaAFPTV / AFPAFP

"

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas